درمان و رفع پف زیر چشم

upeer.ir_215

کلینیک دکتر طرزی هر روز پذیرای بیمارانی از سراسر ایران است که به منظور جراحی پلک پایین به ما مراجعه می‌کنند تا آثار خستگی ناشی از وجود پف چشم را پاک کنند البته علت پف چشم افزایش سن نیز می‌تواند باشد و افراد با این عمل می‌توانند چهره‌ای جذابتر و شادابتر داشته باشند. جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی پلک پایین با هدف از بین بردن پف زیر چشم، سفت کردن پوست و رفع مشکل افتادگی بافت نگه دارنده‌ی ناحیه پایین چشم انجام می‌شود.

دکتر طرزی یکی از مطرح‌ترین جراحان پلاستیک کشور به پشتوانه سال‌ها تجربه جراحی پلک یکی از بهترین متخصصین این زمینه به شمار می‌آیند. اکثر بیماران به این دلیل خواستار انجام جراحی پلک پایین هستند، که پف‌آلود بودن چشم‌ها یا افتادگی پلک پایین باعث می‌شود که مدام از اطرافیان خود بشنوند که چقدر خسته و کسل به نظر می‌رسند.

1

2

آناتومی پلک پایین


چشم در جمجمه در فضایی به نام کاسه چشم یا اربیت قرار دارد. لایه بافتی کشیده شده از گوشه کاسه چشم تا پلک را سپتوم کاسه چشم می‌نامند. چربی کاسه چشم، واقع در اطراف چشم‌ها و زیر سپتوم، کره چشم را در کاسه چشم محافظت می‌کند.
برجسته شدن چربی کاسه چشم در اثر عامل‌هایی مانند افزایش چربی و باریک شدن سپتوم باعث پف‌آلود شدن چشم می‌شود. متاسفانه این نوع برجستگی گاهی ارثی است و از دوره نوجوانی شروع می‌شود.
 3336اکثر افرادی که برای رفع پف زیر چشم به پزشک مراجعه می‌کنند، از افزایش میزان پف زیر چشم در صبح‌ها شکایت دارند. این افزایش ناشی از این موضوع است که چربی کاسه چشم حاوی آب است و  پلک‌ها پس از تمام شب خوابیدن، دچار پف چشم میشوند . مقداری از این مایع در طول روز در اثر جاذبه زمین و گردش خون جذب می‌شود.
بافت ظریف چشم در گذر سالیان شل و شل‌تر می‌شود و پف کردن زیر چشم بیش از پیش واضح می‌شود. حجم مایع مرتبط با حساسیت و میزان خواب نیز بافت پلک را شل‌تر می‌کند و چشم‌ها خسته‌تر و پیرتر به نظر می‌رسد.

چنانچه در معاینه پیش از جراحی مشکل شل بودن پوست تشخیص داده شود، دکتر طرزی جهت درمان پف چشم هنگام تخلیه، کاهش یا دستکاری چربی پلک پایین، پوست را از داخل پلک بدون ایجاد برش خارجی (بلفاروپلاستی از راه ملتحمه چشم) محکم می‌کنند. همچنین دکتر طرزی در صورت افتادگی عضله حلقوی و لزوم برداشتن پوست اضافی پلک، عمل بلفاروپلاستی از راه پوست را انجام می‌دهند که طی آن برش خارجی کوچکی ایجاد می‌شود.

3

دلیل ایجاد پف زیر چشم


پف چشم ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود؛ در ادامه به چند مورد علت پف زیر چشم اشاره شده است:

چشم‌های پف آلود: پف کردن زیر چشم غالباً با نشانه خستگی یا حساسیت اشتباه گرفته می‌شود، حال آن که این ویژگی ناخوشایند کوچکترین ارتباطی به حساسیت یا میزان خواب ندارد و از افتادگی چربی پلک پایین، موسوم به چربی کاسه چشم، ناشی می‌شود. علت پف زیر چشم و افتادگی  آ ن این است که چشم در فضایی به نام اربیت یا کاسه چشم قرار دارد که چربی یکی از اجزا تشکیل دهنده آن است. این چربی برای درمان پف چشم تخلیه، جابه‌جا یا دستکاری می‌شود.

شل بودن پوست: بسیاری از بیماران نگران این موضوع هستند که ممکن است پوست پس از تخلیه چربی زیرچشم شل بشود. اما موردی برای نگرانی وجود ندارد و پزشک با توجه به حمایتی که از پلک پایین به عمل می‌آید، مشکل شل بودن پوست را همزمان با جراحی پلک برطرف می‌کند. پوست دربرگیرنده کیسه‌های چربی یا علت پف زیر چشم غالباً پس از جراحی توسط عضله حلقوی چشم سفت می‌شود؛ عضله حلقوی چشم مانند کمربند منقبض می‌شود و پوست شل را سفت می‌کند.

نگه دارندگی پلک پایین: دلیل مراجعه اغلب اشخاص به دکتر طرزی رفع مشکل‌های نامشخص مربوط به نگه‌دارندگی پلک پایین است. برای این که پلک پایین به خوبی مانند گذشته نگه داشته شود، تکنیک‌های متفاوت گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علاوه ساختارهای نگه‌دارنده پلک را می‌توان به گونه‌ای شکل داد که چشم‌ها درخشان‌تر به نظر برسند.
10

متقاضیان جراحی پلک پایین


 رویارویی با هر یک از موارد زیر می‌تواند دلیل مناسبی برای جراحی پلک باشد:
1.    همواره، حتی پس از خوابیدن به میزان کافی، فرد خسته به نظر برسد.
2.    پف آلود بودن چشم در تمام طول روز
3.    وجود پوست اضافی اطراف چشم
4.    دشوار شدن آرایش چشم
5.    پرسش مداوم دوستان و خانواده در مورد علت خستگی یا کم‌خوابی

دکتر طرزی در کلینیک دکتر طرزی زمان بسیاری را به جلسه مشاوره اختصاص می‌دهند و در طول این جلسه، معاینه مخصوص جراحی پلک را انجام می‌دهند. هدف این معاینه طبقه‌بندی صحیح ویژگی‌ها و اجزاء منحصر به فرد صورت هر بیمار بر مبنای سن، جنسیت، ویژگی‌های قومی و شرایط پوست است. دکتر طرزی با توجه به نتایج این معاینه بهترین رویکرد را برای درمان پف زیر چشم و بهبود پوست پلک پایین انتخاب می‌کنند.

چند عارضه مانند انواع مشکل‌های تیروئید نظیر کم‌کاری تیروئید و بیماری گریوز، خشکی چشم یا کمبود اشک، فشار خون بالا یا دیگر اختلال‌های گردش خون، بیماری قلبی عروقی و دیابت انجام جراحی پلک را خطرناک می‌سازد. دکتر طرزی به عنوان یک جراح پلاستیک چشم و صورت آموزش دیده در زمینه چشم‌پزشکی، بیمار را به خوبی راهنمایی می‌کنند و در مورد درمان‌های بهینه و مناسب‌ترین راهکارهای جراحی برای حفظ سلامت چشم با وی گفتگو می‌کنند.

جراحی پلک پایین


جراحی پلک پایین یا بلفاروپلاستی یکی از راههای درمان افتادگی پلک پایین و رفع پف زیر چشم است. 
جراح روش‌های جراحی گوناگونی را برای جوانسازی مجدد پلک پایین به کار می‌گیرد، اما در کل معمولاً چربی تخلیه می‌شود و یا چربی یا سپتوم به صورت مناسب توزیع می‌گردد، در صورت لزوم پوست اضافی نیز برداشته و مشکل افتادگی عضله برطرف می‌شود. زمان جراحی به روش انتخابی پزشک بستگی دارد.

مهم‌ترین روش‌های جراحی پلک


روش جراحی از راه پوست

 برش خارجی در پلک پایین

 

5بسیاری از جراحان معمولاً هنگام انجام جراحی پلک پایین برشی خارجی را از طریق شکافتن پوست دقیقاً زیر مژه‌ها ایجاد می‌کنند. این روش در صورت افتادگی پوست و عضله حلقوی چشم، یعنی عضله نگه دارنده پلک، مفید و کارآمد خواهد بود. جراح باتجربه برش را به دقت در ناحیه‌ای ایجاد می‌کند که پس از التیام یافتن اصلاً قابل مشاهده نخواهد بود. بیماران دارای پوست تیره‌تر با رنگدانه‌های تیره‌تر در امتداد خط برش مواجه می‌شوند.
این روش غالباً شامل ایجاد برش‌ و وارد کردن ضربه، به عضله حلقوی چشم می باشد. عضله ظریف حلقوی چشم از آن رو بسیار مهم است که پلک پایین را نگه می‌دارد. اگر عضله انسجام کافی نداشته باشد، شکل چشم تغییر خواهد کرد.
این روش را معمولاً جراحان عمومی پلاستیکی به کار می‌گیرند که از تخصص یا تجربه کافی در زمینه جراحی پلک برخوردار نیستند و نتیجه این عمل غالباً "گردی"، "مشخص بودن سفیدی چشم " یا کشیدگی رو به پایین پلک زیرین، موسوم به جمع شدن پلک پایین، است. این نوع جراحی باید با آگاهی کامل جراح از دیگر روش‌های حفظ شکل طبیعی چشم انجام شود.

روش جراحی از راه ملتحمه چشم

برش داخل چشم

 6آگاهی از ساختارهای ظریف نزدیک چشم شرط لازم انجام این روش است، بنابراین باید به دست متخصص‌های جراحی پلک مجربی مانند دکتر طرزی انجام شود. دکتر طرزی هنگام بلفاروپلاستی پلک پایین، در روشی به نام جراحی از راه ملتحمه، برشی داخلی را از داخل پلک ایجاد می‌کنند. این روش مزایای متعددی دارد که در ادامه توضیح داده می‌شود.
چون هیچ برش خارجی ایجاد نمی‌شود، هیج نشانه‌ای از جراحی به جا نمی‌ماند. حتی در معاینه نزدیک چشم نیز نشانه‌ای از جراحی به چشم نمی‌خورد. در این عمل چون انسجام عضله حلقوی آسیب نمی‌بیند، شکل چشم نیز معمولاً بسیار کمتر تغییر می‌کند. به علاوه در این عمل حداقل ضربه به شبکه نگه دارنده آسیب‌پذیر ساختار پلک وارد می‌شود.

گوشه خارجی و تاندون گوشه خارجی چشم

گوشه خارجی چشم نقش مهمی را در نگهداری از چشم و حفظ شکل آن بر عهده دارد. جراحان پلاستیک عمومی غالباً با چشم‌پوشی از این نکته مهم باعث می‌شوند تا پس از جراحی پلک پایین، گوشه‌های خارجی چشم در عوض مثلثی شکل بودن گرد شوند. روش‌های پیشرفته بازیابی نگهداری و افزایش زیبایی گوشه‌های خارجی چشم که از طریق حمایت داخلی توسط تاندون گوشه خارجی پیاده می‌شود، از جمله تخصص‌های دکتر طرزی است که یکی از جراحان چشم به‌نام ایران هستند.
 7 بسیاری از متقاضیان جراحی پلک پایین تمایل دارند به طور همزمان (بلفاروپلاستی) جراحی پلک بالا را نیز انجام دهند.

دوران بهبود و مراقبت پس از عمل


 

اندکی تورم و کبودی پس از جراحی رفع پف زیر چشم طبیعی است که معمولاً ظرف یک هفته تا ده روز فروکش می‌کند و از بین می‌رود. اکثر بیماران پس از یک هفته به سر کار برمی‌گردند. بیمار پس از جراحی باید توصیه‌ها ودستورهای پزشک را در دوران بهبود به دقت رعایت کند و پس از حدود یک هفته برای معاینه مجدد به جراح مراجعه کند.
 8

مزایای جراحی رفع پف زیر چشم


با انجام جراحی پلک پایین و درمان پف زیر چشم، شلی پوست و بافت‌های زیر چشم می‌توان تغییر چشمگیری را در چهره ایجاد نمود و از زیبایی و شادابی بیشتر بهره برد. بیمار پس از جراحی کمتر خسته به نظر می‌رسد و چشم‌ها در نتیجه محکم کردن عضله و پوست افتاده اطراف چشم و رفع پف زیر چشم سال‌ها جوان‌تر خواهند شد.
 4

عوارض و خطرهای احتمالی


دکتر طرزی پیش از جراحی بیمار را کاملاً از عوارض و خطرهای احتمالی جراحی پلک پایین آگاه می‌کنند و توصیه‌های لازم را در خصوص روش‌های به حداقل رساندن احتمال بروز عوارض و بهترین مراقبت‌های پس از جراحی ارائه می‌دهند.

آیا استفاده از لیزر در جراحی پف زیر چشم مفید است؟

لیزر ابزاری است که مزایای استفاده از آن در جراحی پلک پایین به نوع آن و مهارت جراح بستگی دارد. دکتر طرزی سال‌ها است که برای دستیابی به نتیجه بهینه در جراحی پلک پایین از لیزر استفاده می‌کنند. دکتر طرزی با توجه به شرایط بیمار در مورد مناسب بودن استفاده از لیزر با وی صحبت می‌کنند.

روش‌های غیرجراحی درمان پف زیر چشم


در صورت کم بودن پف زیر چشم و فرورفتگی ناحیه گونه، می‌توان از ژل‌های اسید هیالورونیک مانند رستیلین برای پوشاندن و از بین بردن موقت پف زیر چشم استفاده کرد. دکتر طرزی در جلسه مشاوره در مورد مناسب بودن تزریق ژل برای درمان پف زیر چشم با بیمار صحبت می‌کنند. اگر فقط مقدار اندکی چربی زیر چشم وجود داشته باشد، تزریق ژل‌های اسید هیالورونیک را می‌توان به جای جراحی، البته به عنوان راهکاری با اثر موقت انتخاب کرد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است