ایجاد چال خنده (گونه) با جراحی

1

روش درمان


 چال خنده بطور عادی در هر دو طرف صورت ایجاد شده و معمولاً فقط در هنگام بروز احساسات در صورت نمایان می شود. چال خنده طبیعی معمولاً هنگامی تشکیل می شود که یک نقص کوچک در ماهیچه های گونه ایجاد شود (در اکثر مواقع عضله شیپوری). پوست روی این نقطه به بافت پیوندی زیر آن متصل است و به همین خاطر در هنگام لبخند زدن جمع می شود. با جراحی چال گونه باعث ایجاد شرایط مشخص بر روی پوست گونه می گردد که زیبایی خاص برای فرد به همراه دارد.
امروزه عمل زیبایی چال گونه با یک جراحی پلاستیک با سطح تهاجم حداقل تحت بی حسی موضعی در مطب پزشک وجود دارد. این درمان به صرف فقط یک روز زمان نیاز دارد. به این ترتیب، امروزه تقاضای زیادی برای ایجاد چال خنده توسط زنان و مردان ارائه می شود. نتایج این روش درمانی زیبایی معمولاً دائمی است و بیمار می تواند محل و اندازه چال خنده را خود انتخاب کند. در ادامه، انتخاب بیمار توسط پزشکان متخصص این کلینیک بررسی شده و مشاوره های لازم به بیمار ارائه خواهد شد.

چال خنده های طبیعی- هدیه الهی

v

جراحی چال خنده به خودی خود یک روش درمانی ساده است و معمولاً برای انجام آن از بی حسی موضعی و درمان سرپایی استفاده می شود. به این ترتیب بیمار در طول درمان بیدار است و به راحتی می تواند کل فرآیند جراحی را تحمل کند. در صورتی که بیمار ترجیح دهد در طول عمل جراحی چال گونه خواب باشد، می توان هماهنگی های لازم را با متخصص بی هوشی در این رابطه انجام داد. این عمل جراحی به حدود 20 دقیقه زمان نیاز دارد و بیمار می تواند بلافاصله پس از درمان به خانه مراجعه کرده و فعالیت های عادی و معمول خود را آغاز نماید. برای این عمل جراحی از ایمپلنت نیز استفاده نمی شود.
برای این عمل جراحی یک ابزار نمونه برداری پانچ در برابر مخاط داخل گونه قرار گرفته و از یک حرکت چرخشی برای بریدن این مخاط، چربی زیر مخاط، و عضله گونه استفاده می شود. به این ترتیب یک بخش مرکزی این بافت برداشته می شود و پوست خارج گونه دست نخورده باقی می ماند. به این ترتیب می تواند یک حفره استوانه ای شکل زیر پوست ایجاد کرد.
نقص ایجاد شده در این حالت در ادامه با استفاده از بخیه قابل جذب در پوست داخل گونه (عضله) از یک سمت نقص بخیه زده می شود و در ادامه این بخیه در لایه میانی پوست و در نهایت در پوست داخل گونه (عضله) از سمت دیگر بسته می شود. در ادامه یک گره جراحی در محل زده می شود که می تواند یک چال خنده در پوست صورت حتی بدون لبخند زدن ایجاد کند.
 n
به هر حال، پوست در طول یک یا دو هفته صاف می شود. جراحت داخلی ایجاد شده در این شرایط باعث اتصال عضله به پوست و ایجاد یک چال گونه در هنگام لبخند زدن خواهد شد. این عمل جراحی را می توان بر روی همه انواع گونه ها (چاق یا لاغر) انجام داد. به هر حال ایجاد چال خنده در صورتی که گونه ها بسیار چاق نباشند، راحت تر است. در صورتی که فرد به دنبال چال خنده های بسیار واضح باشد، از ابزار نمونه برداری پانچ بزرگتر برای ایجاد حفره بزرگتر در بافت نرم گونه استفاده خواهد شد.

مراقبت های پیش از عمل جراحی


 قبل از عمل جراحی از رعایت نکات زیر مطمئن شوید:

 • حداقل 6 ساعت قبل از عمل جراحی چیزی نخورده یا ننوشید.
 • سیگار کشیدن را حداقل 2 هفته قبل تا 2 هفته بعد از جراحی متوقف کنید. انجام این کار بطور خاص برای بیمارانی مهم است که عمل جراحی کوچک کردن سینه، حذف چربی در ناحیه شکم یا جراحی لیفت صورت انجام داده اند.
 • مصرف الکل را حداقل 1 هفته قبل از عمل جراحی متوقف نمایید.

حداقل 2 هفته قبل و 2 هفته پس از عمل جراحی مصرف موارد زیر را متوقف نمایید:

 • مصرف هر گونه ترکیب حاوی ویتامین ای (E)، افامول جی (G)، روغن گل مغربی، روغن سالمون، روغن کبد ماهی، جنسینگ، ایمدین، و سیر.
 • داروهای ضد التهاب شامل پیروکسیکام، اندوسید، نوروفن، ایبو پروفن، سورگام، ولتارول، ناپروکسین، فروبن، لدرفن.
 • داروهای رقیق کننده خون شامل آسپیرین/ سالیسیلات، آنادین، دیسپرین، کودیز، یا داروهای سرما خوردگی یا آنفولانزا
  در روز عمل جراحی از هیچ گونه لوازم جانبی برای چشم استفاده نکرده یا آرایش صورت انجام ندهید، زیرا انجام این کار می تواند در فرآیند جراحی اختلال ایجاد کند.

اقداماتی که قبل از عمل جراحی باید به آنها توجه شود به شرح زیر هستند:

 • از پاراستامول در صورت مواجه شدن با درد یا ناراحتی به هر دلیل قبل از عمل جراحی استفاده کنید.
 • داروهای مورد نیاز (همچون قرص های فشار خون) خود را قبل از عمل جراحی و تا روز عمل جراحی مصرف کنید. شما می توانید در این زمان از 20 تا 30 میلی لیتر آب برای کمک به بلع قرص ها حتی تا 6 ساعت مانده به عمل جراحی استفاده نمایید.
 • قرص های آرنیکا مصرف کنید. آرینیکا یک داروی گیاهی است که در سال های اخیر شهرت زیادی در ارتباط با کاهش کبودی و ورم و تسریع فرآیند بهبود پس از عمل جراحی و آسیب دیدگی کسب کرده است. امروزه از این دارو بطور منظم در بسیاری از عمل های جراحی استفاده می شود و مصرف آن به تمام بیماران توصیه می شود. شما می توانید این دارو را از داروخانه های بزرگ و عطاری ها بدون نسخه پزشک تهیه کنید.
 • در صبح روز عمل جراحی یا بعد از ظهر روز قبل از آن دوش گرفته یا حمام کنید. به این ترتیب می توانید کل بدن خود را قبل از عمل جراحی شستشو دهید.
 • در روز عمل جراحی از لنزهای چشمی، لاک ناخن، جواهر آلات و لوازم زینتی استفاده نکنید. برای عمل جراحی لباس های راحت که از جلو دکمه دارند، بپوشید و از لباس های آزاد در بیمارستان استفاده کنید.

مراقبت های پس از عمل جراحی


 مراقبت های پس از عمل جراحی ایجاد چال خنده به شرح زیر هستند:

 • لطفاً از خوردن و نوشیدن مواد غذایی سرد یا گرم تا زمانی که تاثیر مواد بی حسی بطور کامل از بین نرفته خودداری کنید. این شرایط می تواند احساس داخل دهان شما را از بین برده باشد و به این ترتیب می توان از ایجاد سوختگی گرم یا زخم سرد در دهان جلوگیری کرد.
 • لطفاً حداقل برای یک دوره 15 روزه پس از عمل جراحی ایجاد چال خنده، بهداشت دهان خود را به دقت رعایت کنید.
 • لطفاً از دهان شویه پس از هر بار صرف غذا یا نوشیدنی برای مدت 15 روز پس از عمل جراحی استفاده نمایید.
 • لطفاً از کامل شدن دوره مصرف داروی آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک مطمئن شوید.
 • از داروی پاراستامول برای کنترل درد استفاده کنید. در صورتی که نتوانستید درد خود را با مصرف این دارو کنترل کنید، با متخصصان ما در کلینیک تماس بگیرید.
 • در صورت افزایش درد، ورم، کبودی یا ترشح غیر عادی مایع از محل زخم با متخصصان ما در این کلینیک تماس بگیرید. لطفاً جلسه ملاقات لازم با پزشک برای کشیدن بخیه ها (در صورت نیاز) و بررسی وضعیت زخم های عمل جراحی را بین 5 تا 10 روز پس از عمل جراحی هماهنگ کنید.

ریکاوری


 معمولاً پس از عمل چال گونه حداقل ورم در ناحیه تحت درمان ایجاد می شود و مراقبت های پس از درمان ساده می باشد. مراقبت های پس از درمان در این حالت شامل دهان شویه منظم با محلول های ضد عفونی کننده و یک دوره مصرف آنتی بیوتیک است. بیمار می تواند در روز پس از عمل جراحی به محل کار خود باز گردد، اما می بایست از انجام فعالیت های شدید همچون ورزش های دارای برخورد مستقیم و تمرین هایی که ممکن است به صورت آسیب وارد کند، خودداری شود. دوره درمان در این حالت بین 7 تا 10 روز خواهد بود. پس از چند هفته، بیمار به تدریج متوجه شکل گرفتن ناحیه تحت درمان شده و چال خنده به تدریج در هنگام لبخند زدن (و در هنگام حرکت فعال عضلات صورت برای نمایش احساسات) بطور واضح به نظر می رسد. به این ترتیب بیمار می تواند احساس کند که چال خنده از زمان تولد بر روی صورت وی وجود داشته است. نتایج نهایی این روش درمانی را می توان پس از یک ماه مشاهده کرد.

ریسک ها و عوارض


 مشابه همه انواع عمل های جراحی، ایجاد چال خنده نیز با ریسک عفونت، خون ریزی، ایجاد جای زخم، تصحیح بیشتر یا کمتر از حد نیاز، عمل جراحی ترمیمی و ضعف در عضلات روبرو است، هر چند این مسائل در شرایط نادر مشاهده می شود. عوارض جراحی چال خنده در سطح حداقل است، هر چند ممکن است در این حالت مقدار کمی ورم و کبودی در صورت بیمار ایجاد شود و بیمار می بایست بتواند فعالیت های عادی خود را در روز پس از درمان شروع کند. بعضی از عوارض جانبی عمل جراحی ایجاد چال خنده به شرح زیر هستند:

 • مشاهده چال خنده و ماندگاری آن بدون نشان دادن احساسات در صورت
 • تاثیرات بلند مدت ناشناخته با توجه به اینکه این روش درمانی به نسبت یک روش جدید می باشد
 • عدم موفقیت عمل جراحی به معنی از بین رفتن کامل چال خنده ایجاد شده که ممکن است نیاز به انجام عمل های جراحی ترمیمی داشته باشد. در این شرایط هزینه های بیمارستان می بایست توسط بیمار پرداخت شود. در صورتی که چال خنده ایجاد شده کم عمق شود یا با گذشت زمان بطور کامل محو شود، امکان انجام مجدد این عمل جراحی برای بیمار وجود دارد. این شرایط در کمتر از 5 درصد موارد عمل جراحی ایجاد چال خنده مشاهده می شود. در این حالت نیاز به پرداخت حق الزحمه جراح نیست اما همانطور که گفته شد، لازم است هزینه های بیمارستان و نیز سایر هزینه های مربوط به عمل جراحی توسط بیمار پرداخت شود.

خلاصه


 عمل جراحی ایجاد چال خنده به نسبت یک روش درمانی ساده است که امکان استفاده از آن برای گونه ها یا چانه وجود دارد. به این منظور از بی حسی موضعی برای افرادی استفاده می شود که همواره به دنبال داشتن این چال خنده ها بر روی صورت خود بوده اند.


به این پست امتیاز دهید.
ایجاد چال خنده (گونه) با جراحی
5 از 1 رای