ترک و خطوط بعد از بارداری،چاقی و لاغری: درمان و پیشگیری

بعد از تولد نوزاد چیزهای بسیاری از جمله  برنامه روزانه، مدت زمان خواب و حس آزادی مادر دستخوش تغییر می ‏شود. همراه با تغییر برنامه، بسیاری از تغییرات جسمی نیز در بدن مادر بوجود می‏ آید که ترک پوست در بارداری از اصلی‏‌ترین آن ها است. بسیاری از خانم‌ها، ترک‌های پوستی در اثر چاقی و لاغری شکم را همانند پوشک کردن و شیر دادن،  بخشی از روند بدنیا آوردن نوزاد خود محسوب می‏‌کنند.

 خانم ها ممکن است بعد از لاغر كردن شكم و پهلوها و یا بعد از بارداری در چندین بخش از بدن خود از جمله شکم، ران، باسن، سینه‏‌ها، بازوها و کمر دچار ترک‌های پوستی شوند. این ترک ها در "درم " پوست تشکیل می‏شوند، یعنی در لایه میانی آن که به حفظ شکل پوست کمک می‏ کند. هنگامی که پوست به طور مداوم کشیده می‏شود، لایه درم ممکن است  شکسته شده و  ترک‏ هایی را روی پوست بجا بگذارد.که روش های متعددی برای کوچک کردن سینه، و از بین بردن ترک های لاغری در نواحی مختلف بدن ازجمله بازوها، شکم، ران و ... وجود دارد، که در ادامه به معرفی برخی از روشها می پردازیم.

از آنجا که رفع ترک شکم در بارداری به ویژگی‌های فردی بیمار بستگی دارد،بهترین راه برای اخذ اطلاعات در مورد درمان خاص فرد،مشاوره با متخصصین کلینیک دکتر طرزی است که در رفع ترک‌های پوستی تخصص دارند.

چه کسانی مستعد ترک‌های پوستی هستند؟


 طبق گزارش آکادمی درماتولوژی آمریکا حدود 90 درصد از زنان مدتی پس از ماه ششم یا هفتم بارداری به این ترک‌ها دچار می‏‌شوند. و بعد از درمان چاقی بعد از زایمان این ترک ها با افتادگی پوست همراه می شوند . در این زمینه عامل ژنتیک نیز  نقش خود را داراست، بعبارت دیگر اگر مادر شما دارای این ترکهای پوستی باشد،  احتمال اینکه شما نیز به آن مبتلا شوید بیشتر خواهد بود.

هرچه  رنگ پوست شما روشن‏تر باشد، ترک پوست مایل به رنگ صورتی خواهد بود. در زنانی که  دارای پوست تیره‏‌تری هستند این ترک ها مایل به رنگ روشن ‏تر از پوست آن ها خواهد شد.

کاندیدهای درمان


 تعداد کاندیدهای مناسب برای رفع ترک شکم بعد از زایمان بی‏ شمار است که در میان آن‌ها زنانی که زایمان داشته‏‌اند بیشترین تعداد را به خود اختصاص می‌‏دهند . معمولا" ترک های پوست و ترک های ناشی از بارداری با یکدیگر همراهند  و تقریبا" سه چهارم زنان  در اثر لاغری بعد از زایمان به  این ترک ها دچار می‏ گردند. این زنان معمولا" از ترک های شکم رنج می‏برند، اما این ترک ها در نواحی دیگر بدن نیز موجودند و در نتیجه نیاز به عمل جراحی زیبایی دارند.

روش‌های درمان


لیزر درمانی

در روش درمان ترک پوست با لیزر،  با تابش باریکه ای از نور لایه های نازک پوست اطراف ترک  از بین می ‏رود . برخلاف سایر انواع لیزر که  نواحی آسیب دیده پوست را سوزانده و یا برش می ‏دهد، لیزر "اکسمر" با استفاده از پرتوی پرانرژی فرا بنفش در پیوندهای مولکولی بافت پوست اختلال ایجاد می‏ کند که باعث از هم پاشیدن بافت طی فرایند فرسایش می‏ گردد . پس از اتمام عمل از بین بردن ترک پوست با لیزر، ناحیه تحت درمان به سرعت التیام خواهد یافت و لایه ‏های جدیدی از پوست سالم تشکیل خواهد شد، ترک های پوستی ناپدید شده و نهایتا" پوست ظاهری تازه و سالم خواهد یافت.

در درمان با آر اف فرکشنال انرژی معین RF دو قطبی/ تک قطبی توسط سری تشکیل شده از مجموعه‌ای از پین‌های کوچک و الکترودها به پوست می‌رسد. ناحیه‌های گرمایی میکروسکوپی (MTZ ) در نتیجه دریافت این انرژی ایجاد می‌شود و تولید کلاژن جدید، یعنی عنصر اصلی ساختار پوست، تحریک می‌شود، پوست تقویت و محکم‌تر می‌شود و ظاهر کلی آن بهبود می‌یابد.

نتایج

رفع ترکهای پوست با استفاده از لیزر در اکثر موارد روش بسیار موثری است. همانند سایر تکنیک ها میزان موفقیت این روش وابسته به گستردگی و سن ترک های پوست است؛ ترک هایی که قدیمی‏تر و شدیدتر  هستند درمان دشوارتری دارند.  بیماران اغلب نیازمند بیش از 10 جلسه درمان برای رفع کامل ترک های پوست هستند. در موارد جدی‏تر، حتی یک سری کامل  لیزر درمانی  ممکن است بجای رفع کامل ترکها  تنها  ظاهر آنها را کمرنگ کند. برای هر مورد، درمان منحصر به فرد است. 

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی معمولا" برای  درمان چین و چروک و لکه های پیری در پوست صورت انجام می‏شود، اما  می تواند برای رفع ترک های پوست نواحی دیگر بدن نیز استفاده  شود. در روش لایه برداری شیمیایی،  یک محلول شیمیایی با استفاده از  اسفنج، پد پنبه ‏ای، گلوله پنبه و یا قلم مو بر پوست صورت مالیده می‏شود. نوع و قدرت  مواد شیمیایی در این محلول برحسب نیاز هر بیمار متفاوت است. مواد شیمیایی اساسا" لایه‏ های فوقانی پوست آسیب دیده و مرده را از بین برده و  پوست را به تولید سلول‏ های جدید تحریک می‏ کند . بیماران ممکن است در طول درمان احساس سوزش یا سوختن را تجربه کنند. دوره بهبود بستگی به نوع پوست بیمار و قدرت مواد شیمیایی بکار رفته دارد و  برای دستیابی به نتایج مطلوب، ممکن است تکرار درمان لازم باشد. باید این نکته را در نظر داشت که با لایه برداری شیمیایی  ترک های پوست به طور کامل  رفع نخواهد شد اما معمولا" در اثر درمان محو شده، و پوست بیماران  نرم و صاف، سالم و جوان‏تر به نظر خواهد آمد.

 لایه برداری مکانیکی صورت

هر دو نوع لایه برداری مکانیکی و شیمیایی  از طریق حذف لایه های فوقانی پوست موجب  بهبود ظاهر ترک ها می‏ شوند. برای این منظور لایه برداری شیمیایی  با استفاده از مواد شیمیایی باعث "سوختگی" لایه فوقانی پوست می‏گردد در حالی که  لایه برداری  مکانیکی با استفاده از  اسپری کریستال های ظریف  موجب "کندن" بیرونی‏ترین لایه‏ های پوست می‏شود. به این ترتیب سلول‏ های مرده پوست برداشته شده و سلول‏ های جدید پوست سالم جای آن ها را می ‏گیرند. سلول‏ های جدید به تولید بیشتر کلاژن و الاستین می پردازندکه دو جزء حیاتی برای  پوست صاف وجوان هستند. لایه برداری  مکانیکی صورت یک روش بدون درد است که مدت انجام آن  یک ساعت و زمان  بهبودی آن کوتاه خواهد بود . انجام 5 تا 12 جلسه درمان اضافی برای کسب بهترین نتیجه از این روش مورد نیاز است.  به خاطر داشته باشید که، اگر چه لایه‏ برداری مکانیکی صورت می‏ تواند ظاهر زخم ها را  بهبود بخشد، اما ابزار موثری برای رفع کامل ترک های پوست نمی‏ باشد.

جراحی

رفع ترک های پوست با جراحی تنها گزینه موثر برای از بین بردن کامل و دائمی آنها است. روش های دیگر از جمله  لیزر و تکنیک‏ های طبیعی رفع ترک های پوست، می‏ تواند ترک ها را کمرنگ  نموده و توجه به آن ها را کاهش دهد، اما قادر به رفع کامل ترک ها نمی‏ باشد. با آنکه این روش هیچ گونه خطری برای سلامت بیمار در بر ندارد، رفع ترک های پوست برای بسیاری از مردم همچنان منبع استرس و نگرانی است.

پیشگیری


 مرطوب نگه داشتن پوست خود  با یک لوسیون یا کرم غنی، می تواند در پیشگیری از به وجود آمدن ترک بارداری موثر باشد. خصوصا" اینکه  باعث می‏شود پوست صورت  بهتر، نرم‏تر، صاف‏تر و کشیده‏ تر به نظر برسد و  نیز به رفع احساس خارشی که همراه با بزرگ شدن شکم طی دوران بارداری ایجاد می‏ شود، کمک می‏کندو علاوه بر جلوگیری از ترک شکم در بارداری باعث مرطوب نگه داشتن بدن با آب می‏ گردد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است