چرخه تزریق بوتاکس درصورت و بدن :عوارض، هزینه

1

از تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) برای کاهش فعالیت بیش از حد عضله در نتیجه دیستونی استفاده می شود. سم بوتولینوم بطور طبیعی در نتیجه فعالیت یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود و همچنین می تواند در نتیجه یک نوع مسمومیت غذایی نادر نیز ایجاد شود. به هر حال، با وجودی که سم بوتولینوم بطور طبیعی یک ماده خطرناک است، هنگامی که این ماده تصفیه شده و در دوزهای کنترل شده و محدود به بدن تزریق شود، می تواند به صورت ایمن و موثر انقباض بیش از حد عضلات را از بین برده و آنها را آزاد و ریلکس نماید. بوتاکس در انواع مختلفی ازجمله دیسپورت، مسپورت، نورونوکس، کانیتوکس و ... وجود دارد.

خدمات تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی دکتر طرزی


a2

صورت

محل های تزریق بوتاکس صورت در ادامه آورده شده است:

1- رفع خطوط اخم

2-رفع خطوط خنده

3-برجسته کردن گونه

4-رفع چین و چروک اطراف چشم

5- چروک‌های پنجه کلاغی

6- رفع چین‌های پیشانی

7- فرم‌دهی به ابرو (می‌توان از تزریق بوتاکس برای تغییر شکل ابروها و زیباتر کردن ظاهر آن‌ها استفاده کرد).

8- لیفت ابرو

9- اصلاح نامتقارن بودن ابروها (بالا بردن ابروی افتاده و برابر کردن سطح آن با ابروی بالاتر)

10- بالا بردن گوشه‌های لب‌ها

11- برطرف کردن چین‌های لب بالا و پایین

12- خطوط ماریونت

13- افزایش ارتفاع لب برای اصلاح لبخند لثه‌ای

14- صاف کردن پوست چانه (ناهمواری‌های پوست چانه و چاک بیش از حد چانه)

15- بهبود ظاهر اسکارهای جدید و قدیمی

گردن

1- کشیدن پوست گردن و چین‌های افقی گردن (گردنبند)

2- خطوط عمودی گردن (گردن بوقلمونی)

سینه

1- چروک وسط سینه (دکولته)

بدن

1-درمان تعریق زیاد بدن

در عکس زیر می توان نمونه ای از تزریق بوتاکس لب و تزریق بوتاکس اطراف چشم هامشاهده کرد.

11111

نحوه تزریق بوتاکس


 تزریق بوتاکس صورت می بایست توسط یک فرد متخصص (معمولاً پزشک، فیزیوتراپ یا پرستار متخصص در درمان دیستونی) انجام شود و معمولاً این درمان در بیمارستان محل سکونت بیمار انجام می شود. بعضی از افراد به خاطر این تزریق ها، مقداری با ناراحتی مواجه می شوند، اما سایر افراد به هیچ عنوان مشکلی را در این رابطه احساس نمی نمایند. در این حالت با توجه به موقعیت اسپاسم عضله، پزشک عضلات مورد نظر را با مشاهده وضعیت غیر عادی یا حرکت های آنها و نیز بررسی اسپاسم عضلات انتخاب می کند یا برای اینکار از الکترو مایوگرافی جهت اندازه گیری سطح فعالیت عضله استفاده می نماید.

تعداد تزریق های مورد نیاز در این حالت بستگی به شدت دیستونی دارد. به همین خاطر لازم است با پزشک درباره تعداد تزریق های مورد نیاز در این رابطه صحبت شود. پس از انجام تزریق، نتایج درمان به تدریج در طول 4 تا 7 روز یا گاهی اوقات مدت زمانی طولانی تر ایجاد می شود. اگر این روش درمانی نتایج اثربخش داشته باشد، سم بوتولینوم توانسته کاهش علائم ایجاد شده بر روی پوست را برای فرد به همراه داشته باشد، اما توجه داشته باشید که این نتایج کامل نیست و نمی تواند بطور کامل این مشکلات را بر طرف نماید. تاثیرات مثبت ناشی از تزریق بوتاکس می تواند تا 16 ماه یا حتی در بعضی مواقع دوره های طولانی تر دوام و ماندگاری داشته باشد. اما بسیاری از افراد ممکن است نیاز به تکرار این روش درمانی قبل از این زمان داشته و هر 12 هفته برای تکرار آن به کلینیک مراجعه نمایند.

افراد مناسب برای استفاد از این روش


تزریق بوتاکس صورت و بدن معمولاً برای افراد بزرگسال استفاده می شود. هر چند استفاده از این روش برای درمان دیستونی کودکان مورد تایید نیست، با این وجود گاهی اوقات با احتیاط و تحت نظارت پزشک از این روش برای کودکان نیز استفاده می شود. استفاده از این روش همچنین برای زنان باردار یا شیرده مجاز نیست. گفته می شود تزریق بوتاکس در موارد دیستونی شدید گردن عوارض جانبی به همراه نداشته است. اما به هر حال، این مسئله هنوز بطور رسمی در مطالعات علمی مورد بررسی قرار نگرفته است. به همین خاطر لازم است تزریق بوتاکس با دقت کامل و با مشاوره لازم برای ارائه اطلاعات مورد نیاز به بیمار و اطلاع رسانی به وی قبل از تصمیم گیری درباره این روش درمانی انجام شود. در صورتی که بیمار دارای واکنش آلرژیک قبلی بوده نباید از تزریق بوتاکس یا روش های درمانی مانند آن استفاده کند. ضمن اینکه افراد می‌توانند از تزریق بوتاکس برای لیفت گردن نیز استفاده نمایند.

چرخه تزریق


 هنگامی که انجام تزریق ها شروع شد، برای دستیابی به نتایج اثر بخش به چند چرخه تزریق محدود نیاز خواهد بود. دو دلیل مشخص در این رابطه به شرح زیر وجود دارد:

  • اول اینکه، دیستونی می تواند عضلات مختلف را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است به بیش از یک تزریق برای تزریق بوتاکس به عضلات هدف نیاز باشد.
  • دوم اینکه، تزریق ها معمولاً با دوز پایین بوتاکس شروع می شود تا به این ترتیب ریسک و خطر مشاهده عوارض جانبی همچون مشکلات بلع یا افتادگی پلک کاهش یابد. هنگامی که مشخص شد بیمار توان تحمل دوزهای بالاتر بوتاکس را دارد، می توان برای بیمار از سطح مناسب بوتاکس برای دستیابی به نتایج بهتر استفاده کرد.

در صورت لزوم ممکن است برای بیمار حداقل 2 یا سه چرخه تزریق انجام شود و این چرخه ها در مجموع در طول یک دوره یک ساله انجام می شود. به این ترتیب می توان میزان اثربخشی تزریق بوتاکس را بر روی بیماران مورد بررسی قرار داد.

آیا تزریق بوتاکس به بدن آسیب وارد می کند؟

بعضی بیماران احساس خود در هنگام تزریق بوتاکس برای اهداف زیبایی را مشابه نیشگون گرفتن توصیف کرده اند. در این حالت فرد معالج از یخ برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان استفاده می کند. اگر شما در ارتباط با ناراحتی احتمالی در طول درمان نگران هستید، فرد معالج ممکن است از کرم های بی حسی موضعی قبل از شروع درمان بر روی پوست شما استفاده نماید.

 ریکاوری


 پس از درمان، بیمار می تواند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد. در این حالت بیمار به حداقل میزان استراحت نیاز دارد و فرد معالج نکات و راهنمایی های خاص برای مراقبت بعد از بوتاکس و زیباسازی صورت  را در اختیار بیمار قرار می دهد.

عوارض جانبی


 سه درصد از بیماران با افتادگی پلک در نتیجه استفاده از این روش برای از بین بردن خط اخم و یک درصد از بیماران با ورم پلک در زمان استفاده از این روش برای درمان خطوط دور چشم مواجه می شوند. عوارض جانبی دیگر این روش درمانی عبارتند از: خشکی دهان، ناراحتی یا درد در محل تزریق، خستگی، سر درد، درد گردن، مشکلات چشم، دو بینی، تاری دید، کاهش قدرت بینایی و خشکی چشم ها، و واکنش آلرژیک. به هر حال این موارد تمام عوارض بوتاکس دور چشم  نیستند.

هزینه و قیمت


 هزینه تزریق بوتاکس برای افراد متفاوت است. در این حالت هزینه درمان با توجه به سطح تجربه و تخصص فرد معالج، زمان مورد نیاز برای درمان، و اقدامات درمانی مورد نیاز تعیین می شود. به عنوان مثال هزینه بوتاکس چانه، ابرو، گونه و ... با یکدیگر متفاوت است. توجه داشته باشید که اکثر موسسات ارائه دهنده خدمات بیمه، هزینه تزریق بوتاکس را تحت پوشش خود قرار نمی دهند. هزینه های درمان در این حالت می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • داروهای تجویز شده برای بیمار
  • حق الزحمه فرد معالج
  • هزینه استفاده از امکانات کلینیک

به این پست امتیاز دهید.
چرخه تزریق بوتاکس درصورت و بدن :عوارض، هزینه
5 از 1 رای