جوانسازی و زیباسازی پوست با PRP

11

درمان با پلاسمای غنی شده و با پلاکت (PRP)، بر اساس سیستم ترمیم طبیعی خود بدن انجام می شود و در حقیقت می تواند فرآیند افزایش سن را آهسته کرده و یا حتی بر عکس کند. در پی آر پی پوست سیستم ترمیم بدن فاکتورهای رشد مورد نیاز را در محل های خاص نیازمند درمان در پوست دریافت کرده و انجام این کار باعث جوانسازی پوست صورت و بر طرف شدن علائم پیری و آسیب های وارد شده به آن می شود.
پلاکت، حاوی سطح بالایی از «فاکتورهای رشد» و پروتئین هایی است که باعث بهبود بافت ها یا پوست آسیب دیده بیمار می شود. با تزریق پلاکت می توان فاکتورهای رشد را در نقاط هدف و سلول های اطراف آن افزایش داد و به این ترتیب فرآیند ترمیم نقاط آسیب دیده را تحریک کرد. به این ترتیب حجم و شادابی پوست افزایش یافته و پوست فرد ظاهر جوان تر پیدا می کند.
به این منظور مقدار کمی خون از بیمار در طول فرآیند درمان گرفته شده و سپس این خون در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد. به این ترتیب می توان پلاسمای غنی شده با پلاکت را از خون جدا کرده و پس از فعال کردن، آن را در نواحی هدف، تزریق مجدد کرد. این روش درمانی برای زیباسازی پوست می تواند ظاهر پوست را برآمده و حجیم کرده و چین و چروک و خطوط ریز ایجاد شده در آن را از بین ببرد. به این ترتیب پوست فرد ظاهر جوان تر و شاداب تر پیدا خواهد کرد.

شما می توانید از روش تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) با اطمینان بالا در کلینیک زیبایی دکتر طرزی استفاده کنید. در این کلینیک خدمات درمانی در این حوزه توسط پزشکان متخصص زیبایی به افراد متقاضی ارائه خواهد شد.

درمان با پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) چیست و چگونه عمل می کند؟


در روش پی آر پی پوست، پلاکت های مورد نیاز از خون خود بیمار به منظور تزریق به نواحی خاص آسیب دیده پوست گرفته می شود. قبل از شروع درمان، لازم است مقدار کمی خون از بیمار گرفته شده و در دستگاه سانتریفیوژ قرار گیرد. به این ترتیب خون بیمار چرخش داده می شود و سلول های قرمز خون از پلاسمای آن جدا می گردد. پلاسمای تشکیل شده از پلاکت یکی از اجزای تشکیل دهنده خون است که اثربخشی زیاد در درمان سوختگی و آسیب های پوستی دارد. این ماده در ادامه فعال شده و در نواحی هدف تزریق می شود. انجام این کار می تواند ظاهر پوست را اصلاح کرده و خطوط و چین و چروک های ریز ایجاد شده در آن را از بین ببرد.
هنگامی که پلاسمای غنی شده با پلاکت در پوست بیمار تزریق می شود، پلاکت ها می توانند فاکتورهای رشد مورد نیاز را در محل تزریق آزاد نمایند. این فاکتورهای رشد باعث تحریک سایر سلول های اطراف محل تزریق شده و حجیم شدن آنها را به همراه دارند. به این ترتیب ظاهر فرو رفته پوست اصلاح شده و حجیم خواهد شد. پلاسمای غنی شده با پلاکت می تواند سیگنال هایی را برای سایر سلول های بدن در زمان تزریق ارسال کرده و باعث تحریک آنها برای ترمیم نقاط آسیب دیده در محل تزریق شود.
یکی از سلول هایی که در طول این فرآیند تحریک می شود، سلول فیبرو بلاست است. فیبرو بلاست سلولی است که کلاژن تولید می کند. کلاژن می تواند ظاهر پوست را جوان نماید. با افزایش سن، حجم تولید کلاژن پوست کمتر و کمتر می شود و این شرایط باعث ایجاد خطوط و چین و چروک های ریز در پوست فرد می گردد. به این ترتیب درمان با تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت می تواند باعث تحریک تولید کلاژن و رفع این مشکل شود. سلول پری آدیپوسیت یکی از سلول های دیگری است که در این فرآیند تحریک می شود. این نوع سلول می تواند به سلول چربی تبدیل شود و بطور خاص نقش با اهمیت در حجم دادن به پوست صورت و پر کردن خطوط و چین و چروک های آن دارد. در حقیقت این نوع سلول می تواند زیبایی لازم را در پوست صورت ایجاد کند.

چه نواحی مشخصی از بدن را می توان با این روش درمان کرد؟


درمان با پلاسمای غنی شده با پلاکت را می توان برای پوست ناحیه صورت (و بطور خاص ناحیه اطراف چشم ها، دهان و بینی)، پشت دست ها، جراحت های باقی مانده بر روی پوست کل بدن، ناحیه بالای سینه و حتی پوست ناحیه زانو مورد استفاده قرار داد و به این ترتیب ظاهر جوان تر و شاداب تر برای پوست این نواحی بدن ایجاد نمود.  گاهی از prp برای درمان ریزش مو و یا کاشت و پیوند موی سر نیز بهره گرفته می شود.

چگونگی انجام این روش درمانی


پس از مشاوره با پزشک متخصص زیبایی، معمولاً از بیمار 10 تا 20 میلی لیتر خون گرفته می شود. انجام این کار مشابه زمانی است که برای انجام آزمایش های خاص از بیمار خون گرفته می شود. در ادامه این خون در دستگاه سانتریفیوژ چرخانده شده و پلاسمای حاوی پلاکت آن از سلول های قرمز خون جدا می شود.
قبل از انجام تزریق، پوست بیمار بطور کامل با استفاده از مواد مخصوص پاک شده و محل انجام تزریق ضد عفونی می گردد. علاوه بر این پزشک ممکن است 20 تا 30 دقیقه قبل از تزریق از داروی بی حسی موضعی بر روی محل تزریق استفاده کند. پس از این کار، پلاسمای غنی شده با پلاکت با یک تکنیک خاص به پوست بیمار در نواحی هدف تزریق می شود. به این منظور از سوزن های مخصوص بسیار ریز استفاده می گردد. این تزریق ها چند بار در نقاط مختلف انجام می شود تا به این ترتیب بهبود کلی مورد نظر در نواحی تحت درمان ایجاد گردد. کل این فرآیند معمولاً به حدود 1 ساعت زمان نیاز دارد.

زمان مشاهده نتایج درمان


مشاهده نتایج درمان احتمالاً به چند هفته زمان نیاز دارد. به هر حال، با دو تا سه جلسه درمانی، می توان انتظار داشت این نتایج تا یک سال و نیم دوام و ماندگاری داشته باشند.

طول مدت ریکاوری پس از درمان با پلاسمای غنی شده با پلاکت


دوره ریکاوری در این حالت در سطح حداقل است و این دوره بسیار شبیه به حالتی است که برای آزمایش خون به مطب پزشک مراجعه شود. فرآیند واقعی تزریق مجدد پلاسمای غنی شده با پلاکت شامل استفاده از مواد بی حسی موضعی است، هر چند نیاز به استفاده از روش بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی بستگی به شرایط بیمار و نواحی تحت درمان دارد. به این ترتیب بیمار می تواند بلافاصله پس از درمان فعالیت های عادی خود را شروع نماید یا ممکن است به مدت زمان کوتاه استراحت جهت ریکاوری نیاز داشته باشد.

خطرات و عوارض


این روش درمانی عوارض جانبی به نسبت ناچیز دارد. بلافاصله پس از درمان، ممکن است بیمار با کمی کبودی، ورم، و قرمزی در محل های تزریق مواجه شود. علاوه بر این ممکن است این نواحی مقداری حساس شده و کبودی و درد در محل تزریق احساس گردد. به هر حال، همه این عوارض جانبی می بایست با گذشت چند روز از تکمیل درمان بر طرف شده و از بین برود.

اقدامات پس از درمان با پلاسمای غنی شده با پلاکت


پس از درمان مهم است که نکات و راهنمایی های پزشک بطور دقیق توسط بیمار رعایت شود. توصیه های ارائه شده توسط پزشک برای بیمار پس از درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • استفاده از کمپرس سرد برای کاهش و رفع ورم در نواحی تحت درمان
  • اجتناب از لمس و استفاده از کرم یا لوازم آرایشی برای حداقل 6 ساعت پس از درمان به منظور اجتناب از افزایش ریسک عفونت

توجه داشته باشید اکثر بیماران می توانند فعالیت های عادی خود را بلافاصله پس از درمان شروع نمایند. اما در صورتی که شما با ناراحتی یا درد در محل درمان مواجه شدید، لازم است مراقبت اضافی در زمان شستن محل درمان انجام داده و اقدامات احتیاطی لازم را در روزهای پس از درمان مورد توجه قرار دهید.

افراد نامناسب برای استفاده از این روش


برای درمان با پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) لازم است بیمار سطح سلامت مناسب و انتظارات واقع بینانه از نتایج درمان خود داشته باشد. به این ترتیب، اکثر افراد نامزدهای مناسب برای استفاده از این روش درمانی هستند و این روش درمانی یک روش بی خطر و جایگزین برای افرادی است که امکان استفاده از روش های درمانی تهاجمی تر همچون عمل جراحی لیفت صورت را به خاطر ریسک های مربوط به استفاده از بی هوشی عمومیت ندارند. به هر حال توجه داشته باشید این روش نمی تواند نتایج مشابه عمل جراحی لیفت صورت را برای بیمار به همراه داشته باشد.
افراد مبتلا به سندرم اختلال عملکرد پلاکت، ترمبوسیتوپنی حاد، بیماری های مادرزادی فقر یا فقدان فیبرینوژن، سپسیس یا عفونت خونی، عفونت حاد و مزمن و پاتولوژی مزمن کبد نمی توانند نامزدهای مناسب برای استفاده از این روش درمانی باشند. علاوه بر این افرادی که از روش های درمانی ضد انعقاد خون استفاده می کنند نیز برای این روش درمانی مناسب نیستند.

میکرونیدلینگ که تحت عنوان نیدلینگ پوست نیز شناخته می‌شود، روشی است که در آن از یک ابزار پوشیده از سوزن‌های بسیار ریز و سطحی استفاده می‌شود تا سوراخ‌هایی را در سطح پوست ایجاد کند. این سوراخ‌ها در واقع خاصیت درمانی دارند زیرا آسیب‌های ریزی را در پوست ایجاد می‌کنند که موجب تحریک پوست برای افزایش تولید کلاژن شده و در نتیجه خطوط ریز پر می‌شوند، پوست چاق‌تر می‌شود و ظاهری جوان‌تر حاصل می‌گردد. به این فرایند القای کلاژن گفته می‌شود. این درمان برای بهبود بافت و تون پوست، زخم‌های سطحی و چین و چروک‌های ریز مورد استفاده قرار می‌گیرد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است