درمان جای جوش و آکنه با لیزر و لایه برداری

2

آکنه یکی از زوائد پوستی بسیار رایج است که معمولاً در میان نوجوانان بروز می‌یابد و در زیبایی پوست نقش به سزایی دارد و ویژگی اصلی آن جوش‌های سر سیاه، سر سفید و چرکی و پوست چرب است. باکتری آکنه (باکتری پروپیونو آکنه) در افراد مستعد ابتلا به آکنه تکثیر می‌شود. تکثیر این باکتری باعث التهاب و تشکیل جوش‌های چرکی قرمز می‌شود. اکثر موارد آکنه در اواخر دوره نوجوانی یا دهه دوم زندگی برطرف می‌شود، اما آکنه برخی بیماران سالیان سال باقی می‌ماند. این جوش ها ممکن است در نقاط مختلف پوست بدن مخصوصا صورت اتفاق بیفتند که در ادامه به بحث از بین بردن جای جوش میپردازیم.

کلینیک زیبایی دکتر طرزی در زمینه بهترین درمان های  جوش و  آکنه تخصص دارد. ما در این کلینیک خدمات گوناگونی مانند درمان فرورفتگی جای جوش، لایه‌برداری، لیزر و آنالیز پوست، روش فوق‌العاده مراقبت از پوست جهت بهبود آکنه، را ارائه می‌دهیم. بااین حال اگر بیمار پس از مواجهه با آکنه سریع به کلینیک مراجعه کند و تحت درمان مناسب قرار بگیرد، گودی جای جوش باقی نخواهد ماند.

درمان آکنه


 آکنه را به روش‌های گوناگون می‌توان درمان کرد:

  • درمان جای جوش صورت به طریقه موضعی که به طور مستقیم بر روی پوست انجام می‌شود ـ این درمان‌ها در صورت استفاده صحیح برای رفع آکنه ملایم تا متوسط بسیار کارآمد هستند.
  • آنتی بیوتیک‌های خوراکی (قرص‌هایی که با آب خورده می‌شود.)
  • قرص‌های ضدبارداری خوراکی (قابل مصرف تنها توسط بانوان)
  • روآکوتان (با تجویز پزشک و مشاوره دارویی در مورد مناسب بودن دارو)
  • درمان‌های دیگری مانند لیزر و لایه برداری و پیلینگ پوست شیمیایی که در ادامه مقاله توضیح داده شده است.
    • امروزه گزینه‌های جوان‌سازی و رفع آکنه متعددی برای صورت وجود دارد. مراكز مشاوره و زيبايي برخی از روش‌های با حداقل تهاجم مانند لیزر و پیلینگ پوست را به شما ارائه می‌دهد. این گزینه‌ها با توجه به رویکرد ملایم و در عین حال مؤثر آنها از محبوبیت زیادی در بیماران برخوردار است. در اصل، تمرکز فرآیند جوان‌سازی پوست در حذف سلول‌های آسیب دیده از سطح پوست است.

روش‌های اشاره شده برای درمان آکنه ملایم تا متوسط بسیار مفید هستند، البته گاهی لازم است چند درمان در مدتی معین به کار برده شود.

جای جوش: بازسازی پوست صورت با لیزر یا لایه برداری صورت با فنول، که در ادامه مقاله به درمان جوش توضیح داده شده است، از روش‌های شناخته شده کاهش و  رفع جای جوش صورت  به شمار می‌آید که صرفاً باید توسط پزشک ماهر و باتجربه انجام شود. درمان جای جوش با لیزر و لایه برداری پوست در جای جوش و آکنه متوسط تا شدید ضرورت می‌یابد.رفع لک صورت با لیزر نیز از دیگر کاربردهای لیزر در بازسازی پوست می باشد. رولینگ روش ملایم‌تری است که برای رفع جای جوش خفیف تا متوسط کاربرد دارد و نتایج بسیار خوبی را از درمان جوش صورت پس از گذشت تنها چند ماه به دست می‌دهد.

درمان آکنه با لیزر آی. پی. ال.


 باکتری پروپیونو آکنه متابولیت‌هایی به نام پورفیرین را تولید می‌کند که در برابر نور، به ویژه نور آبی/ بنفش با طول موج 400 تا 420 نانومتر حساس هستند. برهم‌کنش نور با پورفیرین به تخریب باکتری پروپینو آکنه منجر می‌شود و در نتیجه تعاد کل این باکتری‌ها روی پوست کاهش می‌یابد.

لیزر آی.پی.ال. برای درمان عارضه‌های پوستی ناشی از تغییرات هورمونی، آکنه ملایم تا متوسط و به ویژه برای بیمارانی مفید است که به دریافت درمان‌های سیستمیک معمول مانند مصرف قرص ضد بارداری یا استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک‌ها تمایل ندارند. البته توصیه می‌شود برای درمان آکنه کیستی بسیار وخیم از روآکوتان و در صورت گسترش یافتن آکنه در پشت یا سینه از درمان‌های سیتمیک بهره گرفته شود. پزشک پیش از شروع هر گونه درمان طی جلسه مشاوره بیمار را از تمام روش‌های درمان موجود آگاه می‌کند و در نهایت مناسب‌ترین درمان را انتخاب می‌کند.

مراکز درمانی با خرید دستگاه لیزر زیبایی متنوع به‌صورت سفارشی، بسته به درمان مورد نیاز  و درمان جای جوش و جنس و ظاهر پوست درمان مناسب را، انتخاب می‌کنند که با پوست و موی آن ناحیه سازگار باشد و بتوان به بهترین نتایج ممکن رسید.

تعداد جلسه‌های درمان و وقفه بین جلسه‌ها


 معمولا برای از بین بردن جای جوش صورت در یک بازه زمانی 4 هفته‌ای، هر هفته دو بار، انجام می‌شود. البته گاهی لازم است تعداد جلسه‌ها افزایش یابد. بیمار باید برای جلسه‌های نگهداری تا 3 ماه هر 6 هفته یک بار به کلینیک مراجعه کند. نتایج به دست آمده باید با استفاده از فراورده‌های زیبایی و مراقبت از پوست مخصوص آکنه، قابل تهیه از کلینیک دکتر طرزی، بهبود یابد و حفظ شود.

انتظارهای بیمار


 درمان و حذف جای جوش صورت با لیزر آی.پی.ال. با هیچ گونه اثر جانبی همراه نیست. بیمار طی جلسه درمان کوچکترین ناراحتی‌ای را تجربه نمی‌کند یا میزان ناراحتی بسیار ناچیز است. ظاهر پوست پس از درمان از بین بردن جای جوش  با لیزر بهبود چشمگیری می‌یابد، اما بیمار باید آگاه باشد که احتمال تشدید سابقه طبیعی آکنه وجود دارد؛ بنابراین در صورت وخیم‌تر شدن شرایط پوست پس از بهره‌گیری از درمان‌های دیگر باید پزشک را در جریان گذاشت.


به این پست امتیاز دهید.
درمان جای جوش و آکنه با لیزر و لایه برداری
4 از 1 رای