درمان و ازبین بردن جای زخم، سوختگی و بخیه با لیزر

بریدگی ها و یا آسیب های بافتی توسط زخمها شفا پیدا می کنند. عوامل مختلف از جمله عمق و اندازه زخم و یا برش، محل آسیب دیدگی، نوع پوست، سن، ارث، جنسیت و نژاد بر جای زخم تاثیر گذار هستند. این عوامل در چگونگی واکنش پوست شما تاثیر می گذارند.

اگر جای زخم، سوختگی و یا بخیه (اسکار) باعث خجالت یا ناراحتی عاطفی شما می شوند، ما به شما روش درمان اسکار، بدون عمل جراحی دردناک را معرفی می کنیم. روش حذف اسکار توسط لیزر، با تکنولوژی لیزر فراکشنال، یک رویکرد انقلابی برای درمان اسکار و همچنین بسیاری از مواردی دیگر می باشد.

انواع جای زخم


چند نوع جای زخم وجود دارد، از جمله:

جای زخم کلوئید: این جای زخم در نتیجه یک فرایند بهبود بسیار تهاجمی ایجاد می شود. این نوع جای زخم ها نسبت به قسمت آسیب دیدگی اصلی فراتر می روند و ممکن است با گذشت زمان، اسکار کلوئید بر روی تحرک و فعالیت فرد تاثیر بگذارد. درمان های این نوع جای زخم شامل عمل جراحی  و یا تزریق استروئید می باشد. کلوئید کوچکتر را می توان با استفاده از کرایوتراپی (انجماد درمانی با استفاده از نیتروژن مایع) درمان کرد. همچنین، برای پیشگیری از تشکیل کلوئید می توان از فشار درمانی و یا پد ژل با سیلیکون (زمانی که آسیب دیده اید) استفاده کرد. جای زخم کلوئید اغلب در سیاه پوستان رخ می دهد.

جای زخم هایپرتروفیک: جای زخم های برجسته و قرمز که شبیه به کلوئید هستند، اما از مرزهای جراحت بیرون نمی روند. این نوع درمان اسکار و جای زخم با تزریق استروئید برای کاهش التهاب انجام می شود.

جای زخم های انقباضی: اگر پوست شما سوخته باشد، امکان دارد شما دچار زخم انقباضی که باعث سفت شدن پوست می شود شده اید. معمولا این نوع زخم باعث مختل شدن حرکت بدن در آن نقطه می شود. علاوه بر این، این نوع از جای زخم  ممکن است عمیق تر رفته و عضلات و اعصاب را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

جای زخم جوش: اگر شما آکنه شدید داشته اید، احتمالا جای زخم آن هنوز باقی است. انواع مختلفی از جای زخم جوش، اعم از چاله عمیق تا جای زخم هایی که ظاهری زاویه دار یا موجی دارند، وجود دارد. بسته به نوع جای زخم جوش، درمان های مختلف از بین بردن جای زخم وجود دارد از جمله لایه برداری ، تزریق پرکننده و لیزر که میتوان به درمان جوش پرداخت.

خط استرچ: بخاطر کشیدگی سریع پوست این نوع اسکار به وجود می آید (به عنوان مثال، زمان رشد جهشی نوجوانان  یا زمان بارداری). درمان های این نوع جای زخم شامل  لایه برداری می باشد.

کلینیک زیبائی دکتر طرزی متخصص در درمان اسکار می باشد و می تواند با استفاده از تکنیک های پیشرفته به بهبود چشمگیر دست یابد. درمان جای زخم برای یک غیر متخصص می تواند مشکل باشد، چرا که جای زخم های مختلف به درمانهای مختلف واکنش نشان می دهند. اکثر بیماران دارای ترکیبی از انواع جای زخم ها هستند و بهترین نتیجه با استفاده از درمانهای مختلف به دست می آید. بیماران ما از بهبود ظاهری  و اعتماد به نفس خود بسیار راضی هستند.

لیزر چگونه کار می کند


حذف اسکار با لیزر از نور لیزر فراکشنال برای درمان جای بخیه و جای زخم هایی که به لایه داخلی پوست نفوذ می کنند بدون اینکه لایه اپیدرم(خارجی) را آسیب برسانند، استفاده می شود. این باعث شروع یک فرایند بهبود می شود که بافت فشرده شده جای زخم را با یک بافت سالم و جدید جایگزین می کند، و تا حد زیادی ظاهر بافت جای زخم را کاهش می دهد. مطالعات بالینی تاثیر  لیزر فراکشنال در کاهش سریع جای زخم و ترمیم جای بخیه با نتایج طولانی مدت را نشان داده اند.

کلینیک زیبائی دکتر طرزی لیزرهای مختلف برای بهبود و یا از بین بردن جای زخم در دست دارد. بسته به نوع  جای زخم، بهترین روش معمولا استفاده از ترکیبی از روش های درمانی مختلف است. در طول مشاوره، ما  مناسب ترین طرح درمانی را برای انوع جای زخم به شما ارائه می دهیم.

چه انتظاری داشته باشیم


لیزر یکی از گزینه های بسیار خوب برای به حداقل رساندن انواع جای زخم ها با نتایج عالی است. در حالی که جای زخم ها  دائمی هستند (بسته به نوع و محل جای زخم)، لیزر می تواند در ترکیب جای زخم با پوست مجاور بسیار موثر باشد.جای زخم های زیر  می توانند به طور موثر با لیزر درمان شوند: جای زخم های سفت، برجسته  و به رنگ صورتی یا  ارغوانی مایل به قرمز، و جای زخم آکنه که بیشتر شبیه سوراخ های کوچک هستند تا به فرو رفتگی.

از بین بردن جای سوختگی، زخم و ترمیم جای بخیه با  لیزر بسیار راحت تر از گزینه های دیگر است. در طول درمان اسکار سوختگی و زخم، که بسته به اندازه منطقه درمان کمتر از 30 دقیقه طول می کشد ، اکثر مردم کمترین ناراحتی را احساس می کنند. زمان بهبودی برای رفع اسکار بسیار کم است، بنابراین لازم نیست نگران دوره نقاهت باشید. عوارض جانبی بسیار جزئی هستند و عبارتند از: قرمزی موقت و تورم چند روزه. درمان جای زخم با لیزر برای هر نوع پوست مناسب است، از جمله پوست بسیار روشن  یا بسیار تیره.
با اینکه شما، پس از اولین جلسه درمان،  شاهد بهبودقابل توجهی خواهید شد، اما برای نتایج طولانی مدت و بسته به ماهیت و شدت جای زخم و همچنین  ویژگی های پوست، درمان اسکار سوختگی به سه جلسه درمان و یا بیشتر نیاز است.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است