درمان و رفع تیرگی، سیاهی و گودی زیر چشم

 1

بسیاری از افراد به مشکل سیاهی دور چشم (یا به گفته برخی «سیاهی‌های بزرگ زیر چشم») دچارند. سیاهی یا تیرگی زیر چشم می‌تواند شخص را از آنچه هست پیرتر نشان دهد، و اغلب باعث می‌شود که اطرافیان شخص به او بگویند «خسته به نظر می‌رسی».
طبق نظر متخصصان کلینیک دکتر طرزی، تیرگی دور چشم ناشی از خستگی نبوده، بلکه غالباً، تنها حاصل سایه ایجاد شده توسط پلک‌هایی پف کرده بالایی و همچنین گودی‌های ناشی از بالا رفتن سن شخص هستند. گاهی اوقات، مؤثرترین درمان سیاهی دور چشم برای این مشکل بلفاروپلاستی است که نوعی عمل جراحی پلاستیک برای برداشتن کیسه‌های زیر چشم می‌باشد.

 


علت ها و دلایل


به نظر متخصصان کلینیک دکتر طرزی، علت سیاهی دور چشم و همچنین کیسه‌های زیر چشم و پف کرده بودن پلک‌ها، می‌توانند علاوه بر فرایند طبیعی پیری، ناشی از عوامل مختلف دیگری باشند. آلرژی‌ها و گرفتگی بینی، درماتیت آتوپیک، اختلالات رنگدانه‌های پوست، قرار گرفتن در معرض آفتاب، سیگار کشیدن و مصرف الکل و نوشیدنی‌های کافئینی هم می‌توانند علت سیاهی زیر چشم باشند. البته، گاهی اوقات دلیل این مشکل تنها مسئله ژنتیک است و سیاهی دور چشم از والدین به ارث می‌رسد. معمولاً سیاهی و تیرگی زیر چشم از نظر پزشکی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند باعث شود که شخص نحیف و خسته به نظر برسد. پاک نکردن آرایش، تغییرات هورمونی و... نیز از دیگر دلایل سیاهی و تیرگی زیرچشم می باشد.

راه ها و روش های درمان


درمان پوست

d

می‌توان به کمک برخی روش‌های درمان زیبایی که متخصصان کلینیک زیبایی دکتر طرزی از آن‌ها برای رفع نشانه‌های پیری ناشی از آفتاب، مانند چروک‌ها و لکه‌های پیری استفاده می‌کنند، مقدار سیاهی زیر چشم را کاهش داد. یک متخصص پوست می‌تواند با استفاده از یک دستگاه نوری  یا لیزر، به درمان گودی زیر چشم بپردازد . این کار به روش سرپایی انجام شده و هر جلسه درمان آن کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. ممکن است بهبودی فوراً مشاهده نشود، و برای گرفتن بهترین نتیجه به چند جلسه درمان نیاز باشد (بین 3 تا 6 جلسه). البته، گاهی اوقات این شیوه برای بیمار مناسب نیست، که در این صورت متخصصان پوست یا جراحان پلاستیک می‌توانند روش تزریق ژل را برای رفع سیاهی دور چشم و گودی آن به شما پیشنهاد کنند، که با آن می‌توان ملانین و رگ‌های خونی که باعث بدرنگی پوست دور چشم شده‌اند را پنهان کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تزریق ژل مراجعه فرمایید.

درمان‌های پزشکی


کلینیک دکتر طرزی، لایه برداری پوست را به عنوان یک درمانی زیبایی دیگر برای رفع تیرگی دور چشم پیشنهاد می‌دهد که می‌تواند با جوانسازی پوست باعث شود که سیاهی‌های دور چشم کمتر به چشم بیایند. از روش بازسازی علاوه بر کاهش خطوط ظریف زیر چشم، می‌توان برای کم کردن خطوطی که پس از درمان با لیزر باقی می‌مانند نیز استفاده کرد تا به این ترتیب مرز دو ناحیه درمان نشده و درمان شده توسط لیزر چندان مشخص نباشد. معمولاً بعید است تأثیرات بازسازی پوست دائمی باشند، که به همین دلیل باید برخی مراقبت‌های خاص پس از درمان سیاهی دور چشم انجام شود، که شامل محافظت کافی از ناحیه درمان شده در مقابل آفتاب و اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌شود. تأکید می‌کنیم که برای جلوگیری از بروز عفونت و ایجاد اسکار پس از بازسازی پوست می‌بایست دستورالعمل‌های متخصص پوست در خصوص مراقبت‌های پس از درمان مو به مو انجام شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله لایه برداری مراجعه فرمایید.

بلفاروپلاستی


فرایند پیری باعث می‌شود عضلات حمایت کننده از پلک‌ها قدرتشان را از دست داده و پلک‌ها کشیده شوند. چربی اضافی می‌تواند به بالا یا پایین پلک‌ها مهاجرت کند، که در نتیجه اطراف چشم‌ها کیسه‌ای شده و پلک‌ها بالا و ابروها می‌افتند. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک عمل سرپایی است که معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و طی آن جراح زیبایی پوست، عضله و چربی اضافه را از اطراف چشم برمی‌دارد. به نظر متخصصان کلینیک دکتر طرزی نتیجه جراحی پلک (برای سرحال‌تر کردن ظاهر چشم‌ها) می‌تواند مادام‌العمر باشد، هر چند که پس از عمل، افتادگی پلک توسط دیگران قابل تشخیص خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله جراحی پلک (بلفاروپلاستی) مراجعه فرمایید.

هایفوتراپی


اولتراسوند کانونی با شدت بالا (هایفو) تکنیکی است که باعث تحریک تولید کلاژن از طریق انرژی اولتراسوند می‌شود. اولترا اولین مدل از دستگاه‌های هایفو در بازار بود؛ این دستگاه‌ها با یک روش درمانی غیرتهاجمی به رفع سیاهی زیر چشم پرداخته و پوست را زیباتر می‌کنند. دستگاه اولترافورمر کلینیک دکتر طرزی نسل بعدی دستگاه‌های هایفو است که بدون ایجاد ناراحتی نتایج بهتری را حاصل می‌کند.
مطالعات بالینی ثابت کرده است که این روش غیرتهاجمی که با استفاده از تکنولوژی اولتراسوندِ دستگاه اولترافورمر انجام می‌شود مؤثر و بی‌خطر می‌باشد. انرژی اولتراسوند بدون هیچ‌گونه آسیبی از پوست عبور کرده و با ایجاد انجام دمای مناسب در عمق مناسب، پوست را برای تولید کلاژن تازه تحریک می‌کند. این کار با کمک به بازیابی خاصیت ارتجاعی پوست باعث کاهش کیسه‌ها و گودی زیر چشم و تیرگی دور چشم می‌شود. در این روش همچنین از تصویربرداری اولتراسوند هم استفاده می‌شود که به پزشکان کمک می‌کند که تشخیص دهند برای رسیدن به بهترین نتیجه کدام مناطق باید بیشتر مورد درمان قرار بگیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله هایفوتراپی مراجعه فرمایید.

مراقبت‌های خانگی


نحوه درمان به علت تیرگی دور چشم به دلایل زمینه‌ای این مشکل بستگی دارد. گاهی اوقات ممکن است برای رفع تیرگی دور چشم تنها نیاز باشد که آلرژی‌های بیمار به طور مؤثرتری درمان شوند، یا اینکه شب‌ها موقع خواب سر بیمار بالا قرار بگیرد (تا از جمع شدن مایع زیر چشم‌ها جلوگیری شود) و یا اینکه بیمار زمان خواب خود را افزایش دهد. متخصصان کلینیک دکتر طرزی به تحقیقی اشاره می‌کنند که نشان می‌داد استفاده از یک کرم دور چشم حاوی ویتامین‌های C، K و E و رتینول توانسته بود سیاهی و گودی زیر چشم ها را تا حدی کاهش دهد. یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک می‌تواند به شما در یافتن مناسب‌ترین روش درمان زیبایی کمک کند. در عین حال، به نظر متخصصان کلینیک دکتر طرزی، اگر تنها دور یک چشم شما پف کرده و بدرنگ شد و یا علائم عارضه‌تان نشان داده شد، باید به یک پزشک عمومی مراجعه کنید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است