درمان و رفع چاقی صورت با جراحی

15

کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که عاشق گونه‌های گوشتالوی کودکان نباشد، اما تعداد اندکی از ما فرد بزرگسالی با گونه‌های فربه را جذاب می‌دانیم. در واقع بسیاری از بزرگسالانی که صورت‌شان چربی اضافه دارد، بدنبال لاغر کردن صورت چاق هستند . گونه‌های بادکرده که باعث می‌شود چهره فرد شبیه به سنجابی باشد که دهانش پر از فندق است، نتیجه انباشت چربی در بخش پایین گونه است. البته اکثر موارد چاقی صورت تا این حد شدید نیست، اما حتی کمترین برجستگی چربی گونه‌ها می‌تواند موجب نارضایتی فرد از چهره‌اش بشود. لاغر شدن صورت با از بین بردن چربی ناحیه دهان و گونه (باکال) راهکار مناسبی برای داشتن چهره‌ای خوش‌تراش به شمار می‌آید.
اکثر ما در گونه‌هایمان لایه‌ای چربی داریم که به طور طبیعی با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد، اما روش لاغر شدن صورت با جراحی گزینه مناسبی برای رهایی یافتن از چربی اضافی صورت و درمان چاقی صورت برای اشخاصی است که اضافه وزن دارند یا گونه‌های گوشتالو را از والیدن خود به ارث برده‌اند. به کمک کاهش چربی ناحیه گونه و دهان می‌توان گونه‌ها را کوچکتر کرد، به لاغر كردن صورت پرداخته و خطوط و انحناهای آن را زیباتر کرد. این جراحی نسبتاً سریع و ساده بهبود چشمگیری را در ظاهر فرد ایجاد می‌کند و در نتیجه اعتماد به نفس وی را افزایش می‌دهد.

اگر از  "گوشتالو" بودن گونه‌های خود ناراضی هستید، به انجام جراحی کوچک کردن صورت از طریق کاهش چربی ناحیه گونه و دهان فکر کنید. دکتر طرزی یکی از جراحان پلاستیک سرشناس ایران هستند که علاوه بر این عمل، دیگر جراحی‌های جوانسازی صورت مانند لیفت صورت، بزرگ کردن چانه و جراحی پلک را با رعایت اصول زیبایی شناختی و به پشتوانه دانش و سال‌ها تجربه انجام می‌دهند.

روش انجام جراحی کوچک کردن گونه


کاهش چربی ناحیه دهان و گونه معمولاً عملی سرپایی است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و بین 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. جراح پلاستیک برشی تقریباً 2 سانتی‌متری را بین گونه و لثه‌ها ایجاد می‌کند که از بالا و وسط دندان‌های آسیا شروع می‌شود و رو به عقب دهان می‌رود. پس از ایجاد برش، جراح محل عضله اصلی گونه، بوکسیناتور یا عضله شیپوری، را پیدا می‌کند و فشار خارجی به آن وارد می‌کند. این فشار باعث می‌شود چربی ناحیه گونه و دهان از محل برش خارج شود و جراح بتواند با پنس یا انبرک جراحی چربی را جدا کند.

عمل لاغر کردن صورت را می‌توان همزمان با عمل‌های دیگری مانند لیفت جزیی صورت و لیپوساکشن انجام داد، البته انجام این عمل‌ها تنها در صورتی ضروری است که چربی اضافی را نتوان صرفاً با انجام جراحی کوچک کردن گونه از بین برد. از لیپوساکشن در موارد دیگری ازجمله رفع چاقی گردن نیز بهره گرفته می شود.

مزایای جراحی کوچک کردن گونه


بیمار پس از جراحی درمان چاق شدن صورت با تغییر چشمگیری در صورت خود مواجه می‌شود. چهره لاغرتر و خوش‌تراش‌تر شده است و چانه و استخوان‌های گونه جلوه بیشتری یافته است همزمان میتوان از پروتز چانه برای فرم دهی به صورت نیز استفاده کرد. برداشتن چربی گونه غالباً چهره را بالغ‌تر نشان می‌دهد و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد. دیگر مزیت جراحی کوچک کردن گونه این است که کوچکترین جای زخم بدمنظر و ناخوشایندی روی چهره باقی نمی‌ماند.  

عوارض و اثرهای جانبی


اگرچه کاهش چربی ناحیه دهان و گونه عملی ایمن و پیشرفته است، بااین حال ممکن است پس از عمل عوارضی بروز یابد. بنابراین بیماران باید پیش از موافقت با انجام جراحی کاملاً از اثرهای جانبی جراحی آگاه شوند.
ساختار ژنتیک صورت نخستین نکته‌ای است که در مورد نتایج عمل رفع چاقی صورت به بیماران گفته می‌شود. بخش اعظم چربی گونه‌ها به مرور زمان و در اثر افزایش سن به طور طبیعی، معمولاً پس از 25 سالگی، تحلیل می‌رود. بنابراین بیمار پس از عمل باید انتظار کاهش طبیعی چربی و در نتیجه نحیف شدن صورت و گود رفتن گونه‌ها را داشته باشد. هر چند غیرممکن است که بتوان چهره دوران پیری را دقیقاً تجسم کرد، اما می‌توان بر اساس صورت والدین به ایده‌ای کلی دست یافت. اگر گونه‌های گوشتالو  و چاقی صورت یکی از ویژگی‌های ارثی خانواده است، جراحی کوچک کردن گونه گزینه مناسبی خواهد بود.
عفونت، تورم، کبودی، بی‌حسی یا کرختی اطراف خط برش از دیگر اثرهای جانبی احتمالی این جراحی محسوب می‌شود. این علائم معمولاً موقتی هستند و پس از چند روز برطرف می‌شوند. دهان بیمار بلافاصله پس از جراحی سفت و حساس می‌شود و ناراحتی یا درد ملایمی بروز می‌یابد؛ که البته این عوارض نیز کوتاه مدت هستند و به سرعت برطرف می‌شوند.
چروک خوردن و جمع شدن پوست گونه، بافت همبند جای زخم یا گوشت اضافی، برجستگی نابه‌هنجار یا عدم تقارن از دیگر عوارض جدی‌تر جراحی کوچک کردن گونه محسوب می‌شود. برداشتن نامتناسب و نامنظم چربی از گونه‌ها یکی از دلایل اصلی ناخرسندی بیماران از نتایج این عمل محسوب می‌شود و باعث می‌شود یک گونه بزرگتر از گونه دیگر بشود. این ایراد قابل اصلاح است، البته معمولاً عمل‌های دیگری باید برای رفع این عیب انجام شود.

دوران بهبود


دوران بهبود رفع چاقی صورت با جراحی کوچک کردن گونه کوتاه است، از بیماران خواسته می‌شود دست‌کم یک هفته مرخصی بگیرند و حدود سه هفته از انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین و گردش طولانی مدت در فضای باز خودداری کنند. برش داخل دهان جویدن را دشوار می‌سازد؛ به علاوه با توجه به زخم درون دهان از بیماران خواسته می‌شود مواد غذایی اسیدی مانند پرتقال یا گوجه فرنگی میل نکنند. بیمار نباید بخیه‌ها را با زبان لمس کند، چون این حرکت زخم را تحریک می‌کند و فرایند التیام را طولانی می‌کند. برخی جراحان به بیماران توصیه می‌کنند، چند بار در روز دهان‌شویه استفاده کنند تا برش‌ها تمیز بماند. بخیه‌ها معمولاً 10 روز پس از جراحی کشیده می‌شود و بیمار برنامه روزانه معمول خود را پس از یک هفته از سر می‌گیرد. نتایج نهایی جراحی پس از 4 ماه قابل مشاهده است.

متقاضیان جراحی کوچک کردن گونه


اگر وجود چربی اضافی در خانواده شما سابقه دارد یا از گوشتالو و برجسته بودن ناخوشایند گونه‌ها، که پی‌آمد اضافه وزن است، ناراضی هستید، می‌توانید متقاضی مناسبی برای جراحی کوچک کردن گونه باشید. این عمل چربی موجود در بخش پایین گونه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، چهره را جذابتر و در نتیجه اعتماد به نفس را بیشتر می‌کند. دکتر طرزی در جلسه مشاوره به دقت اجزاء صورت را ارزیابی می‌کنند و بر مبنای نتایج معاینه و عامل‌های دیگر تشخیص می‌دهند که آیا جراحی کوچک کردن گونه روش مناسبی خواهد بود یا خیر.


به این پست امتیاز دهید.
درمان و رفع چاقی صورت با جراحی
5 از 1 رای