راه و روش های درمان و بستن منافذ باز پوست

wWw_LiteMode_iR_1427609600

منافذ باز پوست


 وجود منافذ پوست برای سلامت پوست ضروری است چون چربی مورد نیاز برای نرمی و لطافت پوست را فراهم کرده و موجب آب رسانی به آن می شود. با این حال، شما لزوما علاقه ای به مشاهده ی این منافذ هر زمان که در آینه نگاه می کنید، ندارید. چنانچه منافذ پوست به دلایلی گشاد شوند و یا دچار عفونت شوند و یا توسط چربی مسدود شوند، برجسته تر و مشخص تر از آنچه در واقع هستند، به نظر می رسند هرچند نمی توان این منافذ را بطور دائم بست، اما راه های زیادی وجود دارد که بتوان ظاهر این منافذ را نامشخص تر کرد تا به جوانسازی پوست کمک کرد. در کلینیک زیبایی دکتر طرزی، متخصصین و کارشناسان ما در زمینه ی سلامت پوست و از بین بردن منافذ باز پوست، مهارت و تجربه دارند.

منافذ بزرگ پوست برای بسیاری از زنان، با هر سن و با هر نوع پوست، مخصوصا برای افرادی که دارای پوست چرب هستند، ایجاد نگرانی و ناراحتی می کند. چنانچه از پوست خود به نحو صحیح مراقبت نکنید، این منافذ بزرگ و بزرگتر می شوند و ممکن است به آسانی مسدود شده و ایجاد دانه های سر سیاه و یا جوش دهند و موجب تغییر رنگ پوست شوند. اگر در مراحل ابتدایی ایجاد این منافذ بزرگ آن ها را درمان نکنید، این منافذ می توانند ظاهری بدتر از آنچه در واقع هستند، ایجاد کنند.

منافذ  بزرگ پوست معمولا در ناحیه ی T (پیشانی، بینی، اطراف لب و چانه) ایجاد می شوند، چون این ناحیه دارای غدد چربی بیشتری نسبت به سایر نواحی می باشد.
منافذ بزرگ پوست معمولا در ناحیه ی T (پیشانی، چانه و مخصوصا اطراف بینی) ظاهر می شوند و بیشتر در دوران بلوغ ایجاد نگرانی می کنند. این منافذ، به طور کلی محل فولیکول های مو در سطح پوست هستند که مسیری برای غدد چربی در زیر پوست فراهم می کنند تا سطح پوست را نرم کنند و از آن محافظت نمایند.
منافذ پوست نقش حیاتی در فیزولوژی پوست ایفا می کنند و بخش طبیعی پوست هستند و بدون آن ها، پوست قادر به تنفس نخواهد بود. ترشح مواد از این منافذ، رطوبت و چربی مورد نیاز پوست را فراهم می کنند و تمام مواد غذایی ضروری پوست از طریق این منافذ فراهم می شود.

علل ایجاد منافذ بزرگ پوست


 در کلینیک زیبایی دکتر طرزی، دو عامل اصلی در ایجاد منافذ بزرگ پوست مشاهده می کنیم: ژنتیک و سن. افرادی که به طور طبیعی دارای پوست ضخیم و چرب هستند، بیشتر دچار این منافذ بزرگ می شوند. با افزایش سن، آسیب های ناشی از نور خورشید و کاهش حالت کشسانی پوست، می تواند باعث وسیع تر شدن این منافذ شود. ضخامت پوست باعث می شود که سلول های کوچک در اطراف لبه های این منافذ تجمع یابند و باعث شوند بزرگتر به نظر برسند. جوش های سرسیاه نیز عوامل ناشی از این منافذ بزرگ هستند. چنانچه این منافذ توسط آلودگی ها و باکتری ها مسدود شوند، چربی درون این منافذ تجمع می یابد و باعث می شود قطر این منافذ افزایش یابد.   

 • ژنتیک
 • آسیب ناشی از آفتاب
 • تغییرات هورمونی
 • آکنه
 • دانه های سر سیاه
 • دهیدراته شدن پوست
 • گیرافتادن آلودگی، چربی و سلول های مرده ی پوست
 • عدم تمیز نگه داشتن پوست
 • تولید بیش از حد چربی
 • مصرف بیش از حد لوازم آرایشی
 • رژیم غذایی نادرست
 • مصرف دخانیات
 • بلوغ، یائسگی

ژنتیک می تواند یکی از عوامل بزرگ شدن منافذ پوست باشد، به دلیل این که افرادی که دارای پوست چرب تری هستند، بیشتر دچار منافذ باز پوست می شوند. چنانچه پدر و یا مادر شما دارای منافذ بزرگ در پوست خود هستند، به این معناست که شما نیز مستعد آن هستید.

آسیب ناشی از نور خورشید نیز می تواند باعث ایجاد منافذ باز پوست شود. امواج مضر خورشید باعث می شود پوست ضخیم شود و در نتیجه سلول های پوست ممکن است اطراف منافذ پوست تجمع یافته و باعث شوند منافذ بزرگتر به نظر برسند. همچنین می دانیم که  نور خورشید، به کلاژن و الاستین واقع در پوست آسیب وارد می کند و در نتیجه پوست، حالت کشسانی خود را از دست می دهد و منافذ پوست بزرگتر می شوند، به دلیل این که دیگر کلاژنی وجود ندارد تا این منافذ را بسته نگه دارد. با آسیب کلاژن و الاستین موجود در پوست، منافذ شروع به بزرگ شدن می کنند.

در 78% موارد، منافذ پوست به دلیل عدم مراقبت صحیح، بزرگ می شوند. اگر در هنگام عصر، آرایش خود را پاک نکنید، روزی دوبار صورتتان را نشویید، از کرم های مرطوب کننده استفاده نکنید و به طور منظم پاکسازی پوست نکنید، احتمال بازتر شدن منافذ پوستتان بیشتر خواهد بود. ضروری است که حداقل دوبار در هفته پوستتان را لیف بزنید تا سلول های مرده را از سطح پوست جدا کنید، در غیر این صورت، ممکن است چربی سطح پوست و سلول های مرده در اطراف منافذ پوست تجمع کنند و باعث شوند این منافذ بزرگتر به نظر برسند.

دانه های سرسیاه و جوش ها، چنانچه به طور صحیح درمان نشوند، ممکن است ایجاد منافذ باز کنند. برای مثال اگر یک جوش یا دانه ی سرسیاه را فشار دهید، ممکن است باعث بزرگتر شدن منفذ پوست شوید.

تولید بیش از حد چربی، یکی دیگر از علت های ایجاد منافذ باز پوست است، چون اگر غدد چربی بیش از حد چربی تولید کنند، منافذ پوست مجبورند برای آزادسازی چربی خودشان را بازتر کنند. تولید بیش از حد چربی معمولا در ناحیه ی T مشاهده می شود چون در این نواحی نسبت به سایر نواحی صورت غدد چربی بیشتری وجود دارد.

در دوران بلوغ، منافذ بزرگ ایجاد می شود، چون همان طور که می دانیم، در طول دوران بلوغ، پوست شروع به تولید چربی بیشتری می کند و منافذ پوست باید برای آزادسازی این میزان چربی بازتر شوند. ایجاد منافذ باز در پوست، در نوجوانان شایع تر است.  
منافذ پوست در صورتی که آلوده شوند، مسدود شوند و یا دچار عفونت شوند، بزرگتر به نظر می رسند، به همین دلیل است که بهترین راه برای این که منافذ پوست خود را کوچک تر نگه دارید و از قابل مشاهده بودن آن ها جلوگیری کنید، تمیز نگه داشتن پوست به طور دائم است. اغلب اوقات، منافذ پوست در اثر سلول های مرده، آلودگی و چربی مسدود می شوند که این امر باعث می شود برجسته تر و مشخص تر به نظر برسند و به همین دلیل است که لیف زدن پوست به طور منظم برای جدا کردن سلول های مرده ی پوست و همچنین برای این که به پوست اجازه ی تولید سلول های جدید و سالم تر داده شود، ضروری است.

منافذ باز پوست و روند پیری


 هرچند منافذ باز پوست در اوایل دوران زندگی فرد آزاردهنده و باعث نگرانی است، اما با پیری پوست، می تواند فوایدی نیز داشته باشد. افرادی که دارای منافذ باز در پوست صورت خود هستند، پوستی چرب تر خواهند داشت که با افزایش سن، از خشکی پوست و ایجاد چین و چروک پوست جلوگیری می کند. هرچند مراقبت از پوست برای افراد در تمامی سنین و با همه ی انواع پوست ضروری است، اما افرادی که دارای منافذ باز در پوستشان هستند، با افزایش سن، پوستشان رطوبت طبیعی خود را حفظ کرده و شاداب تر خواهد ماند.
با افزایش سن، آسیب پوست در اثر نور خورشید و کاهش خاصیت کشسانی پوست، منافذ پوست بازتر خواهند شد. پوست ضخیم تر شده و در نتیجه سلول های کوچک در لبه ی منافذ تجمع یافته و باعث می شود بزرگتر به نظر برسند.
متاسفانه راهی برای بستن منافذ پوست و پنهان کردن آن به طور دائم وجود ندارد، اما روش هایی وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها، این منافذ را تا جای ممکن پوشاند.  

روش های درمانی برای بستن یا از بین بردن منافذ باز پوست


لیزر فوتوفاسیال

استفاده از لیزر منافذ باز پوست ، یک روش ایده آل برای بستن منافذ باز پوست می باشد. این روش،  با شل کردن سلول های مرده ی پوست که منفذ را مسدود کرده اند، از ظاهر و وسعت منافذ می کاهد. لیزر فوتوفاسیال همچنین تولید کلاژن که ماده ای ضروری برای سلامت و زیبایی پوست است را تحریک می کند. این روش درمانی باعث بسته شدن و سفت شدن لایه های رویی پوست می شود و نه تنها سایز منافذ را کاهش می دهد، بلکه از چین و چروک، خطوط صورت، لکه های تیره، جای آکنه و غیره نیز می کاهد. در اغلب موارد، برای به حداقل رساندن ظاهر منافذ باز صورت، استفاده از 2 یا 3 روش درمانی کافی خواهد بود. هزینه بستن منافذ باز پوست با لیزر با توجه به نتایج بی نظیری که به همرا دارد، کاملا به صرفه خواهد بود.

لایه برداری شیمیایی

  لایه برداری به روش TCA، روشی بسیار کارآمد برای کاهش سایز و پوشاندن منافذ باز پوست صورت است. لایه برداری شیمیایی توسط تری کلرو استیک اسید (TCA) مناسب ترین روش برای برطرف کردن منافذ بزرگ پوست است، چون اسید به درون پوست تا عمق زیادی نفوذ می کند و لایه های آسیب دیده ی پوست را جدا می کند و در نتیجه به پوست اجازه ی تولید سلول های جدید را می دهد.

بازسازی پوست توسط لیزر

لیزر CO2 یک راه حل موثر برای درمان منافذ باز پوست است. این روش نه تنها منافذ باز پوست را برطرف می کند، بلکه چین و چروک، تغییر رنگ پوست ناشی از آسیب توسط نور خورشید و جای آکنه را نیز درمان می کند و بهترین تاثیر آن این است که تولید کلاژن که ماده ای ضروری برای کشسانی و سلامت و زیبایی پوست است را تحریک می کند.  این روش پوست را می کشد و سفت می کند و همچنین بازسازی کلاژن و الاستین را برای مدت طولانی تحریک می کند.

لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریشن، لیزر و غیره، همگی علاوه بر کاهش سایز و نمای منافذ باز پوست، باعث بهبود ظاهر پوست با برطرف کردن خطوط و چین و چروک پوست، لکه های تیره، جای زخم تغییر رنگ پوست و سایر مشکلات پوست می شوند.

لایه برداری عمقی پوست

این روش شامل پاک سازی و لایه برداری و مرطوب کردن پوست است و بهترین راه برای درمان منافذ باز پوست صورت ناشی از بلوغ می باشد چون تولید چربی را متعادل می سازد و  گرفتگی منافذ را برطرف می کند و همچنین تشکیل سلول های جدید را تحریک می کند. این روش توسط متخصصین باتجربه ی ما انجام می شود تا بهترین نتیجه به دست آید. در این روش از لایه بردارهای گلیکولیک استفاده می شود.

مصرف موضعی ویتامینA

این مواد شامل رتین A، ایزو ترنتوئین و ترتینون می باشد. ویتامین A می تواند در به حداقل رساندن اندازه ی منافذ باز پوست کمک کند. همه ی این مواد با از بین بردن دانه های سرسیاه و سرعت بخشیدن به چرخه ی سلولی، انسداد منافذ را برطرف می کنند.

استفاده از آلفا و بتا هیدروکسی اسیدها

آلفا هیدروکسی اسیدها (αHAs) و بتاهیدروکسی اسیدها (βHAs) برای جلوگیری از بزرگ شدن منافذ موثر هستند چون پوست را پاک سازی می کنند و انسداد منافذ را برطرف می کنند. هر دو این مواد، تولید کلاژن و الاستین را تحریک می کنند و پوستی با ظاهری صاف تر و نرم تر ایجاد می کنند. آلفا هیدورکسی اسیدهای رایج برای درمان منافذ باز پوست شامل گلیکولیک اسید، سیتریک اسید، سالیسیلیک اسید و مالیک اسید می باشد.

هزینه


هزینه بستن منافذ باز پوست به نوع درمان، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز و دستمزد پزشک متخصص بستگی دارد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است