رفع تیرگی پوست(لکه ها و کک و مک) با لیزر و لایه برداری

prp-2

آیا شما از «لکه‌های پیری»، «لکه‌های ناشی از آفتاب» یا «لکه‌های قهوه‌ای» رنج می‌برید؟

3

پوست انسان حاوی سلول‌های ملانوسیت است که ملانین تولید می‌کنند؛ ملانین ماده‌ای شیمیایی است که به پوست رنگ می‌دهد. وجود بیش از حد ملانین باعث تیرگی پوست (هیپرپیگمانتاسیون) می‌شود که نمونه‌های شایع آن عبارتند از لکه‌های پیری و کک مک و  آفتاب سوختگی.‌ این نوع تیرگی پوست می‌تواند به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب، وارد شدن ضربه به پوست یا به شکل عوارض جانبی بارداری و برخی داروهای خاص بروز کند.‌ این نوع تیرگی می‌تواند باعث شود که پوستتان ناهموار، بیمار و پیر به نظر برسد.‌

شایع‌ترین انواع تیرگی پوست عبارتند از:

  • اکتينيک کراتوزيس یا شاخی شدن پوست در معرض آفتاب (لکه‌های ناشی از آفتاب)
  • لنتیگو (کک مک)
  • ملاسما
  • هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب (PH)

به مرور زمان افزایش ملانین می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های نامنظم تیره‌ای روی صورت، پشت، بازوها، دست‌ها و پاهای شخص شود.

کلینیک زیبایی دکتر طرزی، با داشتن یک متخصص مجرب امراض پوستی، روش‌های مختلفی را برای درمان هیپرپیگمانتاسیون (لکه‌های قهوه‌ای تیره ایجاد شده روی پوست) ارائه می‌دهد.

دلایل


آسیب‌دیدگی ناشی از آفتاب

اشعه فرابنفش نور آفتاب محرک تیرگی سلول‌های ملانوسیت پوست است. برای همین، جای تعجب نیست که قرارگیری در معرض آفتاب یکی از دلایل اصلی تیرگی پوست، لک صورت و آفتاب سوختگی است. به علاوه، اشعه‌های آفتاب نواحی تیره شده پوست را تیره‌تر کرده و همچنین محرک بروز لنتیگو و کراتوزیس هستند که تحت عناوین لکه‌های پیری، لکه‌های ناشی از آفتاب، لکه‌های کبدی و کک مک نیز شناخته می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله آفتاب سوختگی مراجعه فرمایید.

هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب

افزایش تیرگی رنگ پوست می‌تواند پس از یک آسیب‌دیدگی یا التهاب پوست ناشی از عارضه‌هایی مانند راش ، آکنه، خارش، کبودی یا عمل‌های جراحی و/یا لیزر نیز بروز کند.

ملاسما

عبارت است از تیرگی پوست صورت به دلیل ترکیبی از عوامل خطرزا مانند سابقه خانوادگی، هورمون‌ها، بارداری، نوع پوست و قرارگیری در معرض آفتاب.

داروها

تیرگی پوست می‌تواند جزء عوارض جانبی برخی داروهای تجویزی مانند آمیودارون، مینوسایکلین، تتراسایکلین، بلئومایسین، سیکلوفسفامید، داروهای ضدمالاریا و غیره، و یا ترکیبی از دو یا چند مورد از آن‌ها باشد.‌

بارداری

بارداری باعث افزایش سطح انواع هورمون‌های جنسی و فعالسازی سیستم تولید ملانین و تیروزین شود. تیرگی پوست در طول بارداری بسیار شایع بوده و به آن نقاب بارداری گفته می‌شود.

عارضه‌های پزشکی

ناخوشی و بیماری‌های سیستمیک مانند بیماری آدیسون، بیماری کوشینگ، هموکروماتوز، کم‌خونی، پورفیری و بسیاری دیگر از بیماری‌ها معمولاً باعث تیرگی‌های پراکنده در نقاط مختلف سطح پوست بدن می‌شوند.

فرایند پیری

وقتی که پا به سن می‌گذاریم، تراکم رنگدانه‌ها در پوست بعضی از نقاط بدن به طور طبیعی افزایش می‌یابد، که همین باعث می‌شود رنگ آن‌ها بیشتر به چشم آید.‌

گزینه‌های درمانی


درمان فتوفاسیال

لیزر فتوفاسیال پدیده جالب توجهی است زیرا این نوع لیزر با توانایی‌هایی که دارد می‌تواند تقریباً تمامی مشکلات تیرگی پوست را به طور مؤثر و بدون خطر درمان کرده و در همین حال بعلاوه درمان لکه های قهوه ای صورت ، بافت و رنگ پوست را نیز بهبود ببخشد. لیزر فتوفاسیال آن‌قدر ملایم است که می‌توان از آن برای زیبایی بخشیدن بیشتر به مناطق حساس بدن، مثل کل صورت و از بین بردن کک و مک استفاده کرد. عموماً جلسات درمان با این روش هر 3 تا 4 هفته یکبار انجام می‌شوند و برای تکمیل درمان به طور متوسط به 4 جلسه نیاز است. لیزر فتوفاسیال با تأثیرگذاری تدریجی باعث تحریک تولید کلاژن به صورت طبیعی شده و با لایه برداری طبیعی پوست  احتمال خطرساز بودن آن برای بیماران کم است.
در این روش، پس از انجام یک مشاوره تشخیصی و تعیین شرایط درمانی مناسب برای پوست بیمار و همچنین انجام یک تست لیزر بر روی پوست، درمان آغاز می‌شود. می‌توان درمان چند ناحیه از بدن را در یک جلسه انجام داد، که به نسبت نواحی مورد درمان قیمت جلسات هم بالا می‌رود.

بازسازی سطح پوست با لیزر دی‌اکسید کربن فراکشنال

این روش در میان بیمارانی که می‌خواهند ظاهر پوستشان را بهبود ببخشند به گزینه‌ای پرطرفدار تبدیل شده است. برخلاف روش متعارف بازسازی با لیزر، که در آن برای گرفتن نتایج مؤثر به دوره‌های طولانی استراحت بعد از عمل نیاز است، در فن‌آوری لیزر دی‌اکسید کربن فراکشنال بعد از درمان آسیب‌دیدگی ناشی از آفتاب و از بین بردن کک و مک صورت و همچنین بهبود بافت و رنگ پوست و لیزر لک صورت به استراحت کوتاهی نیاز است.
در نسل جدید دستگاه‌های فراکشنال از طول موج‌های 10400 نانومتر استفاده می‌شود که به آن‌ها لیزرهای دی‌اکسید کربن نیز گفته می‌شود. لیزرهای دی‌اکسید کربن بهترین گزینه برای از بین بردن لک صورت و بازسازی سطح پوست محسوب می‌شوند. در روش آر اف فرکشنال ، نتایج به دست آمده کاملاً چشمگیر بوده و بسیار دقیق‌تر از سایر روش‌ها هستند. این عمل تحت بی‌حسی موضعی و در صورت تمایل بیمار تحت بیهوشی نسبی انجام می‌شود. برای این روش لایه برداری صورت با لیزر تنها به یک جلسه قرار گرفتن تحت لیزر دی‌اکسید کربن فراکشنال نیاز بوده و بهبود از عمل نیز تنها چند روز طول می‌کشد.

مراکز درمانی با خرید دستگاه لیزر زیبایی متنوع به‌صورت سفارشی، بسته به درمان مورد نیاز و جنس و ظاهر پوست درمان مناسب را، انتخاب می‌کنند که با پوست و موی آن ناحیه سازگار باشد و بتوان به بهترین نتایج ممکن رسید.

لایه‌بردارهای شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی، که از آن برای بهبود و یکنواخت کردن بافت و رنگ پوست صورت استفاده می‌شود، روشی است که در آن با استفاده از یک محلول شیمیایی سلول‌های بدرنگ پوست کشته شده و در نهایت از پوست جدا می‌شوند. معمولاً پوست جدید از پوست قدیمی تمیزتر و صاف‌تر است. نام لایه‌برداری شیمیایی هم به خاطر طی شدن همین فرایند به این روش داده شده است.
چندین نوع لایه‌بردار شیمیایی وجود دارد. این لایه‌بردارها از نظر عمق نفوذ ماده شیمیایی در پوست با یکدیگر تفاوت دارند بنابراین هزینه پیلینگ پوست نیز بستگی به نوع لایه بردار دارد. لایه‌بردارهای بی‌خطرتر و سبک‌تر به زمان استراحت بعد از عمل بسیار کمی نیاز دارند و حتی در بعضی موارد اصلاً به استراحت نیازی ندارند. البته، این نوع لایه‌بردارها تنها بر لایه بالایی پوست تأثیر می‌گذارند. از لایه‌بردارهای عمقی‌تر تحت بیهوشی و در بعضی موارد تحت تزریق آرام‌بخش استفاده می‌شود. این لایه‌بردارها، هر چند که به یک دوره کوتاه استراحت نیاز دارند، اما پوست را به مقدار قابل توجهی اصلاح می‌کنند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است