درمان و رفع چین و چروک دور و زیر چشم

How-to-Deal-with-Under-Eye-Wrinkles1

منظور از چین و چروک دور چشم، تمامی خطوط ریز موجود در زیر و کناره‌ی چشم و همچنین شیار‌ها و برجستگی‌هایی است که هنگام خندیدن در اطراف چشم ایجاد می‌شود. علت اصلی تشکیل شدن چین و چروک صورت این است که پوست شما نمی‌تواند کلاژن و پروتئین‌های الاستین را به اندازه‌ی کافی تولید و جایگزین کند. این مواد برای سلامتی و حفظ خاصیت ارتجاعی پوست، ضروری هستند و به جلوگیری از تشکیل چروک‌های پوستی کمک می‌کنند. این دو عامل، در کنار سایر عواملی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، موجب تسریع روند چروک شدن پوست و خطوط پنجه کلاغی دور چشم می‌شوند. قبل از این که به روش درمان و از بین بردن چین و چروک‌ها بپردازیم، لازم است زمانی را هم برای فهمیدن علل اصلی شکل‌گیری آن‌ها صرف کنیم.

چین و چروک دور چشم معمولا با سایر مشکلاتی مانند سیاهی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم همراه است. البته این مشکلات با یکدیگر متفاوت هستند اما در یک ناحیه مشترک از پوست، ایجاد می‌شوند.

علت بروز چین و چروک دور چشم


برای این که بتوانید به نحو موثری، چین و چروک‌های دور چشم را درمان کنید و از بین ببرید، لازم است در ابتدا با علت بروز چین و چروک‌های دور چشم آشنا شوید. واضح است که این چین و چروک‌ها و سیاهی دور چشم بر اثر عوامل متعددی شکل می‌گیرند.

ما در این جا به علل اصلی بروز چین و چروک دور چشم می‌پردازیم. بعد از آن شما می‌توانید هر یک از این عوامل را بررسی کنید تا قبل از اقدام به درمان چین و چروک‌های دور چشم خود، متوجه شوید که چه عاملی باعث بروز آن‌ها شده است. این علل و عوامل چه هستند؟

بالا رفتن سن

اولین و مهم‌ترین عامل چروک دور چشم، بالا رفتن سن است. با بالا رفتن سن افراد، تشکیل چروک پوست ، نه تنها در دور چشم بلکه در تمامی نواحی صورت و گردن و چروک دور لب امری طبیعی است. با بالا رفتن سن، پوست ما، خصوصا در نواحی حساس، کلاژن و الاستین خود را از دست می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود که هر چه قدر پوست خشک‌تر شود ( با از دست دادن کلاژن و الاستن)، راحت‌تر چروک شود و چروک‌ها ی آن ثابت بمانند.

سیگار کشیدن

دومین عامل بروز چروک دور چشم، سیگار کشیدن است. در واقع، سیگار کشیدن باعث بروز چروک‌های پوستی در سرتاسر بدن می‌شود، چرا که کشیدن سیگار موجب تولید رادیکالهای آزاد در بدن می‌شود. رادیکالهای آزاد، میزان کلاژن و الاستین موجود در پوست را کاهش می‌دهند. این مساله همچنین باعث خشک شدن پوست می‌شود. علاوه بر این، ممکن است در هنگام سیگار کشیدن، با رسیدن دود به چشمانتان، چشمانتان را جمع کنید که این کار نیز باعث چروک شدن پوست دور چشم می‌شود.

حرکات صورت و حالات مختلف چهره

حالات مختلفی که شما دائما به چهره‌ی خود می‌گیرید، یکی دیگر از عوامل اصلی تشکیل چروک‌های دور چشم است. به عنوان مثال در هنگام خندیدن یا اخم کردن، پوست اطراف چشم شما جمع می‌شود و روی آن چین می‌افتد و به مرور زمان این موضوع باعث تشکیل چروک‌های دور چشم می‌شود. 

قرار گرفتن در معرض آفتاب

یکی دیگر از علل بروز چروک‌های دور چشم این است که در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب، به طور دائمی چشمان خود را جمع می‌کنید. هنگامی که در یک روز آفتابی در بیرون از خانه هستید، احتمالا به طور ناخودآگاه چشمان خود را جمع می‌کنید تا از میزان نوری که به چشمان شما می‌رسد کم کنید. این مساله می‌تواند باعث بروز چروک‌های دور چشم شود، خصوصا اگر این کار را در اغلب موارد انجام بدهید.

عدم مراقبت کافی از پوست

پوست صورت شما، خصوصا پوست اطراف چشم، باید همیشه به خوبی مرطوب شده و به آن آبرسانی شود. زمانی که شما پوست خود را مرطوب نمی‌کنید و اجازه می‌دهید که خشک بماند، با حرکات صورت شما و حالات مختلفی که به چهره خود می‌گیرید، چین و چروک‌های دور چشم شکل می‌گیرند. این عامل، بیشتر در افرادی که پوست خشک و دی‌هیدراته دارند بیشتر بروز می‌کند تا افرادی که پوست چرب دارند.

عوامل ژنتیکی و ارثی

در برخی افراد, علت بروز چین و چروک‌های دور چشم، عوامل ارثی است. افرادی که به خاطر عوامل ارثی دچار چین و چروک دور چشم می‌شوند، اغلب در سنین جوانی به این مشکل دچار می‌شوند. عوامل ژنتیکی که می‌تواند با بروز چروک‌های دور چشم در ارتباط باشد عبارتند از: حجم پوستی که شخص دارد، چربی صورت ، کیفیت الاستین و کلاژن در پوست و بسیاری عوامل دیگر.

 روش‌های رفع و درمان چروک دور چشم


وقتی صحبت از چگونگی درمان چروک‌های دور چشم به میان می‌آید، ما راه حل همه جانبه‌ای برای این مشکل داریم که شامل خدمات و روش‌های درمانی مختلفی می‌شود که می‌توانید در کلینیک دکتر طرزی دریافت کنید. هدف ما این است که به شما کمک کنیم تا به طور کامل با مشکل چین و چرو‌های دور چشم خود مقابله کنید. ما برای درمان چین و چروک‌های دور چشم و همچنین رفع چروک دور لب  دو راه کار مختلف داریم که شامل درمان‌های پزشکی و استفاده از کرم‌های ضد چروک دور چشم می‌شود. برای اطلاع از این که کدام روش درمانی برای شرایط شما مناسب‌تر است می‌توانید برای مشاوره با متخصصین این کلینیک، یک وقت قبلی تعیین کنید. شما می‌توانید از طریق شماره‌ی 36205826 -031 یا 09138048381 با ما تماس بگیرید.

اولین راه برای درمان چروک دور چشم استفاده از روش‌های کلینیکی است. روش‌های زیادی برای درمان چروک زیر چشم وجود دارند و هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. برخی از بهترین روش‌های رفع چروک زیر چشم عبارتند از:

لیزر درمانی 

لیزر درمانی از روش های دیگر رفع چروک دور چشم است و از امواج میکرولیزر ملایم برای دستیابی به چروک‌هایی استفاده می‌شود که در لایه‌های زیرین پوست دور چشم قرار دارند. به کمک لیزر، بافت لایه‌ی پشتیبان پوست درمان می‌شود تا از فرآیند پیری جلوگیری شود. برخی از لیزر‌ها به این صورت کار می‌کنند که حفره‌های میکروسکوپی در پوست پلک و اطراف چشم ایجاد می‌کنند. با انجام این کار، پوست شما شروع به بازسازی مجدد خود می‌کند و کلاژن جدید تولید می‌کند. روش‌های زیادی برای لیزر چروک دور چشم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خودش را دارد. پرکاربرد‌ترین دستگاه‌های لیزر که به این منظور به کار می‌روند عبارتند از لیزر فراکشنال ریستور (Fraxel Re:Store) و لیزر فراکشنال (Fractional CO2).

تزریق ژل 

یکی دیگر ار راه‌های درمان چین و چروک دور چشم، تزریق ژل است. روش تزریق ژل یک راه بسیار موثر برای رفع چین و چروک صورت و چروک های پوستی است که در آن برای جبران حجم از دست رفته‌ی بافت زیر پلک، از ژل‌های تزریقی استفاده می‌شود. با تزریق ژل، چین و چروک‌های دور چشم بلافاصله برطرف می‌شوند ، با تقبل هزینه تزریق ژل اثرات آن برای حدود یک سال باقی می ماند. در صورت وجود چروک‌ها و خطوطی در پوست، مانند خط خنده، خط اخم یا چین و چروک اطراف چشم، چربی از شکم، ران یا ناحیه‌های دیگری از بدن بیمار گرفته می‌شود و داخل صورت تزریق می‌شود. جای جوش و افتادگی‌های صورت، لب‌ها و گونه‌ها و چانه هارا نیز می‌توان با تزریق چربی به صورت اصلاح و برجسته نمود. انتقال و تزریق چربی عملی است که در آن چربی از بخشی از بدن، معمولاً شکم، ران، باسن یا کشاله ران، برداشته می‌شود و جهت حجیم‌تر و بزرگ‌تر کردن به بخش دیگری، معمولاً  صورت، چانه و باسن منتقل می‌شود. به علاوه از تزریق چربی برای از بین بردن جای زخم‌های روی صورت و جوش و افزایش زیبایی و برجسته کردن لب ها نیز استفاده می‌شود. تزریق چربی که حدود یک ساعت زمان می‌برد، تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. هزینه تزریق چربی بر حسب ناحیه تزریق شده و مهارت پزشک متفاوت است .

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش تزریق ژل می توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

تزریق بوتاکس یا دایسپورت 

در روش تزریق بوتاکس علاوه بر این که چروک‌های دینامیک (چروک‌هایی که تنها در هنگام حرکت دادن ماهیچه‌های صورت ایجاد می‌شود) دور چشم از بین می‌روند، از تشکیل چین و چروک‌های بیشتر نیز جلوگیری می‌شود. در این روش انقباض عضلاتی که باعث تشکیل چروک‌های پیشانی و دور چشم می‌شوند، برطرف می‌شود. این روش مشابه با روش تزریق ژل است، با این تفاوت که به جای ژل، ماده‌ی بوتولونیوم توکسین تزریق می‌شود. با تقبل هزینه تزریق بوتاکس ، این ماده موجب فلج شدن عضلات خاصی در اطراف چشم شما می‌شود و بدین ترتیب موجب صاف شدن چروک‌های دور چشم می‌شود. تاثیرات تزریق بوتاکس تا حدود یکسال ماندگاری دارد و بعد از این مدت شما باید تزریق بوتاکس را تکرار کنید.

هزینه‌ بوتاکس صورت می‌تواند در هر مکان، بسته به پزشک، محل مطب، واحدهای بوتاکس خریداری شده، سود مورد نظر، تبلیغات مداوم و غیره متفاوت باشد. قیمت بوتاکس در مطب بسیاری از پزشکان، بر اساس هزینه هر واحد بوتاکس خریداری شده محاسبه می‌شود. اما برای سایر پزشکان، قیمت تزریق بوتاکس بر اساس منطقه تزریق است. اگر درمان بوتاکس مؤثر واقع شود، فرقی ندارد که هزینه‌ی بوتاکس برحسب واحد و یا منطقه تزریق باشد. اما اگر می‌خواهید بدانید که دقیقاً چه مقدار باید برای درمان خود پرداخت کنید، لازم است که تعداد واحدهای بوتاکس در هر جلسه‌‌ی درمان و هزینه هر واحد و قیمت تزریق بوتاکس را از پزشک خود بپرسید.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش تزریق بوتاکس می توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

درم ابریژن و میکرودرم ابریژن

راه‌های از بین بردن چین و چروک دور چشم، بی‌شمارند، از دیگر از کارهایی که می‌توانید با لایه بردار پوست برای از بین بردن چروک دور چشم انجام دهید، درم ابریژن و میکرودرم ابریژن هستند. در روش درمابریژن، از یک برس سیمی بسیار نرم برای لایه‌برداری پوست در نواحی که دارای چین چروک است، استفاده می‌شود. البته این روش باعث زخمی شدن موقتی پوست می‌شود، اما این زخم سطحی، بعد‌ها با پوست جوان‌تری جایگزین می‌شود که هیچ چین و چروکی ندارد. در صورتی که چروک‌های پوستی شما بسیار خفیف و سطحی هستند (مانند خط خنده) می‌توانید روش میکرودرمابریژن را انتخاب کنید. این روش از روش درم ابریژن کم‌تهاجمی‌تر است و دوره‌ی ریکاوری آن نیز سریع‌تر است.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش میکرودرم ابریژن می توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

چگونه از کرم‌های ضد چروک برای درمان استفاده کنیم؟


راه دیگری برای درمان چروک زیر چشم ، استفاده از کرم‌های ضد چروک یا کرم‌های مخصوص چروک دور چشم است. این کرم‌ها موجب کاهش چروک‌های پوستی یا بهبود ظاهر آن‌ها می‌شوند و باعث می‌شوند این چروک‌ها کمتر نمایان باشند. نحوه عملکرد هر یک از این کرم‌ها متفاوت است. برخی باعث سفت شدن پوست می‌شوند، برخی باعث لیفت پوست صورت می‌شوند وبرخی دیگر ضد پیری یا مرطوب کننده کننده هستند. قبل از خریدن این کرم‌ها مطمئن شوید که نوع کرمی که خریداری می‌کنید و نحوه عملکرد آن برای درمان چین و چروک دور چشم شما، بهترین گزینه است


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است