کک و مک صورت: درمان و از بین بردن

Glowing-Skin

ناراحتی‌های پوستی متعددی مانند خال، کک و مک، زوائد پوستی (اسکین تگ)، لک صورت وجود دارد که علی‌رغم شیوع بالا خوشبختانه خوش خیم و غیرسرطانی هستند. با برداشتن خال، کک و مک ، زوائد پوستی به زیبایی خود بیافزایید.

کک و مک


 کک و مک لکه‌های دایره‌ای تیره رنگ غیربرجسته‌ای است که معمولاً به بزرگی سر ناخن هستند. این نقطه‌های متعدد پخش شده روی پوست در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در زیر نور آفتاب ایجاد می‌شود.

اکثر کک و مک‌ها هم‌رنگ هستند، البته رنگ آنها تا حدی در اشخاص مختلف تغییر می‌کند و به رنگ‌های مایل به قرمز، زرد، خرمایی، قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای یا سیاه نمود می‌یابد، با این حال در کل می‌توان گفت که رنگ آنها اندکی تیره‌تر از پوست ناحیه پیرامون‌شان است.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید منجر به ایجاد کک و مک صورت و یا تیره‌تر شدن رنگ آن می‌شود، حال آن که رنگ آنها در ماه‌های سرد سال روشن‌تر می‌شود. دلیل اصلی ایجاد شدن کک و مک افزایش مقدار رنگدانه‌های تیره‌ای به نام ملانین است وازدیاد مقدار کل ملانوسیت‌ها، یعنی سلول‌های تولید کننده رنگدانه، تأثیر در بروز این عارضه پوستی ندارد.

جهت درمان کک و مک از روش‌های گوناگونی استفاده می‌شود و تکنیک مورد استفاده بر اساس نیاز و شرایط بیمار تعیین می‌گردد.  در کلینیک زیبایی دکتر طرزی ، درمان لک صورت با انواع روش‌های غیر تهاجمی توسط متخصصان مجرب انجام می‌شود.

انواع کک و مک


 کک و مک به دو نوع اصلی ساده و ناشی از آفتاب سوختگی تقسیم‌بندی می‌شود؛ کک و مک ساده معمولاً خرمایی رنگ، گرد و کوچک، تقریباً به اندازه سر ناخن، است، اما کک و مک ناشی از عدم درمان آفتاب سوختگی شدید غالباً تیره‌تر و بزرگ‌تر از پاک کن سر مداد است و کناره‌های آن کاملاً ناهموار و غیرطبیعی است.

افلیس (ephelis) واژه‌ای یونانی و دانش‌واژه پزشکی کک و مک است که برای نامیدن لک‌های غیربرجسته به رنگ قهوه‌ای روشن، خرمایی یا قرمز بسیار کمرنگ که در ماه‌های گرم سال زیر تابش نور خورشید ایجاد می‌شود، به کار برده می‌شود. اشخاص دارای رنگ پوست روشن یا موی قرمز و چشمان سبز بیشتر مستعد ابتلا به این نوع کک ومک هستند، به علاوه چون این عارضه یک ویژگی ارثی و ژنتیکی است، در برخی خانواده‌ها بیشتر به چشم می‌خورد.  قرار نگرفتن در زیر نور خورشید و محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر آن، برای مثال استفاده از کرم ضد آفتاب، در از بین بردن کک و مک مؤثر است.

لنتیگو معمولاً تیره رنگ‌تر از  کک و مک معمولی است و در زمستان نیز محو نمی‌شود. سیمپلکس لنتیگو گاهی اوقات جزیی از یک سندرم ارثی نادر است، اما در اکثر موارد صرفاً لکه‌هایی بی‌خطر است.

لکه‌های کبدی یا پیری

لکه‌های کبدی یا پیری نام‌های متداول و عامیانه لکه‌های تیره رنگ‌تری هستند که غالباً روی پشت دست بزرگسالان مشاهده می‌شود. اصطلاح " لکه‌های کبدی" در اصل اشتباه است، چون این لکه‌ها ارتباطی با بیماری یا ناراحتی کبدی ندارد. اگرچه لنتیگو به مرور زمان با گذر عمر ایجاد می‌شود، اما به تنهایی نشانه سالمندی نیست، بلکه صرفاً نشانه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید است. سالمندان دارای کک و مک از نوع لنتیگو گاهی اوقات در همان ناحیه یا اطراف آن با ضایعه‌های پوسته‌ریز، قهوه‌ای رنگ برجسته‌ای به نام کراتوز سبورئیک نیز مواجه می‌شوند. کراتوز سبورئیک نیز زائده پوستی خوش خیم و غیرسرطانی است. برخی بیماران این زائده‌های پوستی را "صدف" یا "برنجک" می‌نامند. اگرچه این لکه‌ها غالباً به رنگ قهوه‌ای متوسط هستند، اما رنگ آنها از خرمایی روشن تا سیاه متغیر است.

علت ایجاد کک و مک


 ایجاد شدن کک و مک را نتیجه دو عامل وراثت و نور خورشید می‌دانند. احتمال بروز کک و مک برای دو نفری که به یک اندازه در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اند، یکسان نخواهد بود. نور طبیعی خورشید و نور مصنوعی برنزه کننده دارای اشعه‌های ماورابنفش (UV) هستند. لایه بیرونی پوست (اپیدرم یا روپوست) در معرض اشعه ماورا بنفش ضخیم می‌شود و سلول‌های تولید کننده رنگدانه، ملانوسیت، ملانین رنگدانه را با سرعت بیشتری تولید می‌کند. این تولید ملانین از پوست در معرض تابش‌های آتی نور خورشید محافظت می‌کند.کک و مک از توزیع نابرابر رنگدانه ملانین در پوست ناشی می‌شود. کک و مک در اصل چیزی جز تجمع بیش از اندازه ملانین در یک نقطه از پوست نیست.

راه ها و روش های درمان


 روش‌های ایمن متعددی برای روشن کردن یا کاهش کک و مک و لک پوست وجود دارد. معمولاً از چند جلسه درمانی یا ترکیبی از چند روش برای دستیابی به بهترین نتیجه بهره گرفته می‌شود. پوست هر بیمار واکنش متفاوتی به یک روش درمانی یکسان نشان می‌دهد و کک و مک غالباً در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه UV مجدداً بروز می‌یابد

 درمان با لیزر: گونه‌های مختلف لیزر برای روشن کردن و درمان کک و مک صورت به روشی ایمن و کارآمد به کار برده می‌شود. این عمل نیز مانند کرایو ساده و ایمن است، میزان موفقیت آن بالا و احتمال تغییر رنگ پوست یا به جا ماندن اثر زخم در آن پایین است. محو کردن کک و مک صورت با لیزر حدود 45 دقیقه زمان می‌برد. ابتدا از بیمار خواسته می‌شود تا صورت خود را کاملاً تمیز کند، پزشک پس از گرفتن چند عکس پیش از عمل، چشم‌ها را می‌پوشاند و لایه نازکی از ژل خنک کننده را بر روی چهره می‌مالد، ممکن است از وسیله خنک کننده‌ای، مانند دمنده هوای سرد، برای سرد نگه داشتن پوست استفاده شود. سپس پالس‌هایی از نور لیزر بر روی ناحیه مورد نظر تابانده می‌شود. بیمار در پایان پس از استعمال کرم مراقبت کننده از پوست و کرم ضد آفتاب مرخص می‌شود. لیزر فرکشنال نیز روش دیگری برای درمان کک و مک می باشد.

آی پی ال (فوتو فیشال): آی پی ال (نور متراکم پالسی) روش دیگری برای روشن کردن و از بین بردن کک و مک و درمان لک صورت است. در این روش از تجهیزات غیرلیزری برای رساندن پالس‌های ملایم نور مرئی به سطح پوست استفاده می‌شود. پالس‌های نور مرئی در چند جلسه برای محو کردن قرمزی، رفع کک و مک عارضه‌های روزاسه و ملاسما، مویرگ‌های پاره شده، لکه‌های قهوه‌ای، آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید، بزرگ بودن منافذ پوست و خطوط و چین و چروک روی پوست به سطح پوست تابانده می‌شود. متخصص دارای مجوز و آموزش دیده با توجه به شدت آسیب دیدگی پوست تنظیم‌های خاص دستگاه را انجام می‌دهد تا بهترین نتیجه به دست آید. برخی بیماران ترجیح می‌دهند علاوه بر آی پی ال از لایه‌برداری شیمیایی یا میکرودرم نیز برای بهبود نتایج بهره‌مند شوند.

لایه‌برداری با مواد شیمیایی: متخصصین پوست با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص چند لایه پوست را برمی‌دارند. کک و مک پس از لایه برداری شیمیایی وضوح کمتری می‌یابد و پوست پس از یکی دو روز بهبود می‌یابد، البته التیام پوست‌های حساس زمان بیشتری می‌برد.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش لایه برداری می‌توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

میکرودرم ابریژن: میکرودرم ابریژن غالباً درمان ساعت استراحت و نهار نامیده می‌شود، چون جلسه درمان تنها 15 تا 30 طول می‌کشد و بیمار می‌تواند بلافاصله به سر کار برگردد. اکثر متخصصین پوست این عمل را انجام می‌دهند، اما چون میکرودرم نیازی به نظارت مداوم پزشکی ندارد، در بسیاری از مجموعه‌های اسپا ارائه کننده خدمات پوست نیز انجام می‌شود. میکرودرم ابریژن وضعیت پوست را بهبود می‌بخشد و آسیب دیدگی پوستی ناشی از عوامل گوناگون را برطرف می‌سازد.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش میکرودرم ابریژن می‌توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

جراحی با مواد سرمازا (کرایو سرجری): منجمد کردن عارضه‌ها و زائده‌های پوستی با نیتروژن مایع به از بین رفتن مشکل می‌انجامد. البته تمام لکه‌های پوستی با این درمان از بین نمی‌روند. کرایو بیشتر بر روی لکه‌های قهوه‌ای رنگی مانند لنتیگو ناشی از نور خورشید انجام می‌شود. پزشک در طول عمل با استفاده از تفنگ پاششی یا اپلیکاتورهای با سری پنبه‌ای نیتروژن مایع را بر روی ناحیه مورد نظر اعمال می‌کند تا لایه‌برداری سطحی پوست انجام شود. اما مشکل این روش سخت‌تر بودن کنترل آن در مقایسه با لیزر درمانی است، چرا که فیزیک پوست نفوذ لیزر را کنترل می‌کند. اگر رنگدانه سطحی باشد، لیزر از سطح جلوتر نخواهد رفت. اما در کرایو نتیجه بیشتر تابع مدت زمان تماس نیتروژن با پوست است و به همین دلیل ممکن است اثرهای ناخواسته‌ای به جا بگذارد و نقطه‌های سفید رنگ دائمی روی پوست باقی بماند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است